Czy w przypadku kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez małżonków wspólnie z rodzicami, przysługuje (...)

Czy w przypadku kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez małżonków wspólnie z rodzicami, przysługuje prawo do tej ulgi małżonkom w sytuacji, gdy spłata odsetek następuje z rachunku bankowego rodziców


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.08.2005r. (data wpływu do tut. organu 23.08.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów


postanawia

Porady prawne


uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23.08.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego przez cztery osoby. Wniosek uzupełniono w dniu 01.09.2005r. o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego i opłatę skarbową.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2003r. w celu sfinansowania kosztów budowy spółdzielczego lokalu mieszkalnego zaciągnął Pan w Banku kredyt budowlano-hipoteczny. Ponieważ nie posiadał Pan wymaganej przez Bank pełnej zdolności kredytowej, współkredytobiorcami zostali również Pana żona i rodzice. Spłata rat odsetkowych i kapitałowych odbywała się i odbywa obecnie, z rachunku bankowego prowadzonego na rzecz Pana rodziców, co wynika z obligatoryjnych zapisów umowy kredytowej. Środki w wysokości niezbędnej do spłaty rat odsetkowych bądź kapitałowo-odsetkowych przekazywał Pan na bieżąco co miesiąc ojcu, w formie gotówki. Na dzień złożenia wniosku nie ma żadnych zaległości w spłacie zarówno odsetek, jak i kapitału, a odsetki od ww. kredytu zostały terminowo zapłacone. Inwestycja została zakończona w 2004 roku, co zostało potwierdzone 'Umową o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego' z dnia 09.12.2004r., zawartą pomiędzy Panem, jako członkiem spółdzielni a Spółdzielnią Budowlano-Mieszkaniową w Warszawie; ww. prawo należy do majątku wspólnego Pana i małżonki.

Zdaniem Pana w przedstawionym stanie faktycznym stosownie do art. 26b ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przysługuje Panu odliczenie od podstawy obliczenia podatku za 2004r. faktycznie poniesionych w latach 2003-2004 wydatków na spłatę odsetek od wyżej wymienionego kredytu, udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z wniesieniem wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do lokalu mieszkalnego w nowo budowanym budynku mieszkalnym oraz odliczenie od podstawy obliczenia podatku za rok 2005 i lata kolejne faktycznie ponoszonych wydatków na spłatę odsetek od ww. kredytu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art. 26b ust.

1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2-9 ww. ustawy. I tak, zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt. 6 tej ustawy -odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu.

Z powyższego wynika, iż dla skorzystania z odliczenia odsetek istotne jest, czyje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja zakupiony lokal, a także kto faktycznie dokonuje spłaty przedmiotowych odsetek. Zatem w przypadku, gdy w umowie kredytowej figuruje więcej niż jedna osoba, to prawo do odliczania odsetek przysługuje temu współkredytobiorcy, który faktycznie spłacał odsetki od kredytu. Przy czym podatnik powinien posiadać dokument wystawiony przez bank, z którego będzie wynikała kwota zapłaconych odsetek, termin dokonania ich spłaty oraz imię i nazwisko osoby spłacającej kredyt wraz z odsetkami. Oczywiście muszą zostać spełnione pozostałe warunki określone w ww. ustawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zakupiony lokal mieszkalny zaspokaja wyłącznie potrzeby mieszkaniowe Pana i żony. Tym niemniej spłaty rat kapitałowych i odsetek od kredytu dokonywane są przez Pana rodziców, z ich rachunku bankowego, co powoduje iż nie zostały w pełni dopełnione przez Pana warunki określone przez ustawodawcę do skorzystania z ulgi odsetkowej.

Brak jest bowiem dowodów, które by potwierdzały, iż faktycznie to Pan samodzielnie spłaca zaciągnięty kredyt i odsetki od tego kredytu.Z tego względu nie przysługuje Panu ulga z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego na cele mieszkaniowe kredytu.A zatem stanowisko Pana wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika