Czy na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych (...)

Czy na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dopuszczalna jest sytuacja, w której jeden współmałżonek będzie osiągał dochody z najmu wspólnych nieruchomości i dochody te będą opodatkowane w całości w formie ryczałtu ewidencjonowanego, a drugi współmałżonek będzie prowadził w innej nieruchomości, stanowiącej również majątek wspólny, pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.06.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku - za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28.06.2006r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii dotyczącej sposobu opodatkowania dochodów małżonków, w sytuacji, gdy jeden z nich osiąga przychody z tytułu najmu, a drugi ? z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z przedstawionej we wniosku sytuacji wynika, iż Wnioskodawca wraz z małżonką są właścicielami na zasadach wspólności ustawowej nieruchomości zabudowanych budynkami użytkowym. Nieruchomości te wynajmowane są podmiotom gospodarczym, a uzyskany przychód z tego tytułu opodatkowany jest odrębnie u każdego z małżonków zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Jeden ze współmałżonków zamierza rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie budowy i wynajmu budynków użytkowych. Dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane będą na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. 19% podatkiem liniowym. W ramach powyższej działalności wybudowany zostanie budynek, który jako środek trwały (wprowadzony do ewidencji środków trwałych małżonka prowadzącego działalność gospodarczą) będzie amortyzowany. Jednocześnie Wnioskodawca zaznaczył, że umowę z najemcą podpisze wyłącznie małżonek prowadzący działalność gospodarczą.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dopuszczalna jest sytuacja, w której jeden współmałżonek będzie osiągał dochody z najmu wspólnych nieruchomości i dochody te będą opodatkowane w całości w formie ryczałtu ewidencjonowanego, a drugi współmałżonek będzie prowadził w innej nieruchomości, stanowiącej również majątek wspólny, pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym?

Zdaniem Strony, fakt, iż jedna z objętych wspólnością ustawową nieruchomości wykorzystywana jest przez współmałżonka na cele jego działalności gospodarczej nie ma wpływu na prawo korzystania przez drugiego małżonka ze zryczałtowanych form opodatkowania przychodów z pozostałych, również stanowiących wspólność ustawową, nieruchomości. W ocenie Wnioskodawcy, przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczają takiej możliwości. Ponadto, zdaniem Strony, każdy z małżonków może samodzielnie podejmować decyzje dotyczące formy opodatkowania osiąganych dochodów, gdyż zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Współwłasność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną i bezudziałową, co oznacza że w trakcie trwania małżeństwa nie jest możliwe ustalenie wielkości udziałów poszczególnych małżonków w ich współwłasności. Każdy ze współmałżonków może korzystać ze wspólnej własności i wykonywać samodzielnie zarząd wspólnym majątkiem. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 3 tego artykułu jako źródło przychodu wymieniona została działalność gospodarcza, natomiast w punkcie 6 ? najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...). W myśl art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stosownie do zapisu art. 12 ust. 5 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich (art. 12 ust. 6 w/w ustawy). Z kolei opodatkowanie podatkiem liniowym przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej normują dwa przepisy - art. 9a i art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Stosownie do zapisu art. 9a ust. 2 powołanej ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. Zgodnie z treścią art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Pojęcie kosztu określone zostało w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

W myśl art. 22a ust. 1 powołanej ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

? o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22g ust. 11 w/w ustawy, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz przedstawioną we wniosku sytuację, uznać należy, że Wnioskodawca będzie uprawniony do wykorzystywania w prowadzonej samodzielnie pozarolniczej działalności gospodarczej majątku będącego małżeńską wspólnością majątkową i opodatkowywania dochodów pochodzących z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odnosząc się do możliwości przyporządkowania przychodu z tytułu najmu tylko jednemu ze współmałżonków, zauważyć należy, iż przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewidują taką możliwość, o ile małżonkowie złożą w terminie stosowane oświadczenie.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja będzie wiążąca, jeżeli opisana we wniosku sytuacja się ziści i nie ulegnie zmianie stan prawny.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika