Czy do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej można zaliczyć równowartość (...)

Czy do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej można zaliczyć równowartość diet z tytułu odbywanych podróży służbowych do Poznania?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 16.11.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 08.12.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.12.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku ? za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 16.11.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej równowartości diet z tytułu odbywanych przez Wnioskodawcę podróży służbowych do Poznania.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą ?XXX?. Przedmiotem powyższej działalności jest wykonywanie instalacji elektrycznych budynków i budowli oraz kierowanie budowami i robotami w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej w zakresie instalacji elektrycznych. Zgodnie z wpisem do Ewidencji Działalności Gospodarczej siedziba firmy znajduje się w Warszawie, natomiast miejscem wykonywania działalności jest zarówno siedziba w Warszawie, jaki i teren całego kraju. W kwietniu 2006 roku Wnioskodawca podjął współpracę z firmą mającą siedzibę w Warszawie w zakresie kierowania budową. W ramach powyższej współpracy Strona została skierowana do nadzoru prac budowlanych prowadzonych w Poznaniu. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, iż przewidywany czas trwania kontraktu wynosi około jednego roku oraz że jego realizacja wymaga stałej obecności Strony na budowie w Poznaniu. W związku z powyższym Wnioskodawca wyjeżdża do Poznania na cały tydzień roboczy (od poniedziałku do piątku), po czym wraca na weekend do Warszawy do swojego stałego miejsca zamieszkania. W kolejnych tygodniach cykl ten się powtarza.

W oparciu o przedstawioną sytuację, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej może zaliczyć równowartość diet z tytułu odbywanych podróży służbowych do Poznania?

Zdaniem Strony, równowartość diet z tytułu odbywanych podróży służbowych do Poznania w związku z realizacją zawartego kontraktu stanowi koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Swoje stanowisko Wnioskodawca opiera na uregulowaniach prawnych zawartych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie Strony, wyjazdy do Poznania w celach realizacji kontraktu noszą znamiona podróży służbowej, a równowartość diet będących ekwiwalentem wydatków na bieżące utrzymanie pozostaje w związku z osiąganymi przychodami z działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Pojęcie kosztu określone zostało w art. 22 ust.

1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Zwrot ?wszelkie koszty? wskazuje na wydatki o bardzo zróżnicowanej naturze, gdyż mogą to być wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu. Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zagwarantowanie źródła przychodu.

Jednakże, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:

1) wydatek powinien być poniesiony w celu uzyskania przychodu,

2) wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 w/w ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów faktycznie poniesione wydatki w związku z własnym wyjazdem służbowym, o ile zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.Kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowana jest dokonaniem właściwej oceny, czy poniesione wydatki mają lub mogą mieć wpływ na osiągnięcie przychodu, a więc istnieniem związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem, a przychodem. Istotne jest także, czy poniesiony wydatek nie został wymieniony w art. 23 powołanej ustawy tj. w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zasady dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych przedsiębiorców będących osobami fizycznymi reguluje art. 23 ust. 1 pkt 52 w/w ustawy. W myśl powołanego powyżej przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.Przedsiębiorcy przysługują zatem diety, ale tylko w sytuacji, gdy odbywana przez niego podróż ma cechy 'podróży służbowej'. Powyższe nie oznacza, że diety dotyczące każdego wyjazdu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą poza miejscowość wskazaną we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodu z w/w źródła. Brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży odbywanej poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy dotyczy tych rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej, przy wykonywaniu których, z uwagi na specyfikę tej działalności lub zawarte kontrakty, wyjazd poza w/w miejscowość związany jest z istotą świadczonych usług.

Realizacja usług, których specyfika i prawidłowe wykonanie w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z wyjazdami poza siedzibę firmy nie może być utożsamiana z odbywaniem podróży służbowej w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dlatego równowartość diet związanych z tymi podróżami nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Natomiast inne wydatki (prawidłowo udokumentowane) związane z wyjazdami do Poznania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika