Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


22.8.2006

Czy Rolnicza Spółdzielnia ma jakieś wymagalne zobowiązanie podatkowe z tytułu nabycia wyżej opisanej (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: 1438/DP/423/218-13/06/GE

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:1438/DP/423/218-13/06/GE
Autor:Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów
Słowa kluczowe: nabycie nabycie nieruchomości spółdzielnie spółdzielnie rolnicze tytuł wymagalność wymagalność podatku
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy Rolnicza Spółdzielnia ma jakieś wymagalne zobowiązanie podatkowe z tytułu nabycia wyżej opisanej nieruchomości?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pismo w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów

postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż nabyto nieruchomość w postaci gruntu, w drodze zasiedzenia, stwierdzonego postanowieniem Sądu Rejonowego .

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy Rolnicza Spółdzielnia ma jakieś wymagalne zobowiązanie podatkowe z tytułu nabycia wyżej opisanej nieruchomości?

Zdaniem Spółdzielni nie powstało żadne zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych z tego tytułu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów podziela stanowisko Spółdzielni.

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...). Ustawodawca nie wskazuje, zatem zamkniętego katalogu zdarzeń, z którymi wiąże się powstanie przychodu. Wejście w posiadanie nieruchomości lub rzeczy w drodze zasiedzenia stanowi nieodpłatne przysporzenie skutkujące zwiększeniem aktywów nabywającego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazują, iż z takim przysporzeniem związany jest przychód.

Należy zwrócić uwagę, iż zarówno obowiązek podatkowy jak też moment jego powstania musi wynikać wprost z ustawy podatkowej. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub prawa, wiąże powstanie przychodu, a w konsekwencji obowiązku podatkowego z dniem faktycznego ich nabycia. Dla nabycia nieruchomości poprzez zasiedzenie należy uznać, że momentem tym jest spełnienie warunków określonych w przepisach art. 172 ? 176 Rozdziału II Zasiedzenia, ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. nr 16 poz. 93 ze zm.). Nabycie dla swej ważności nie wymaga jakiegokolwiek postanowienia sądowego, gdyż realizuje się automatycznie po spełnieniu warunków ustawowych. Załączona do wniosku kopia postanowienia Sądu potwierdza fakt nabycia przez zasiedzenie przedmiotowej nieruchomości.

Obowiązująca od 1992r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych łączy powstanie obowiązku podatkowego w zakresie nieodpłatnego nabycia rzeczy, w tym nieruchomości, z momentem zaistnienia tego zdarzenia, a nie z momentem ujawnienia czy też uprawomocnienia się wyroku deklaratywnego stwierdzającego zasiedzenie przedmiotowej nieruchomości. Zatem, nabycie w 1988r. w drodze zasiedzenia nieruchomości nie rodzi skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w przedmiocie ustalenia wartości przychodu z tytułu nieodpłatnie otrzymanych rzeczy i praw, o którym mowa w art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, ze względu na moment powstania przychodu należy uznać, że przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdują zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Podkreślić należy, iż zobowiązanie podatkowe zgodnie z art. 21 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Jednocześnie art. 70 § 1 ww. ustawy stanowi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 9
 • 5
 • 1
 • 5
 • 0
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Radek

  ocena usługi:

 • Marcin

  ocena usługi:

  pelen profesjonalizm
 • Marcin

  ocena usługi:

  pelen profesjonalizm
 • Adriana

  ocena usługi:

 • PIOTR

  ocena usługi:

  Opinia przydatna, cena też nie wygórowana. Polecam wszystkim
 • Marek

  ocena usługi:

  Dziekuje za opinie.Pozwolila skierowac moja sprawe w dobrym kierunku. Rozwiala moje watpliwosci.Zdecydowanie polecam.
 • Lech

  ocena usługi:

  Prawo to gra niuansów a że jest to mój pierwszy kontakt z tą dziedziną wiedzy dziękuję za wprowadzenie : ciekawe i pouczające! L.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Żałuję, że wcześniej nie skorzystałam z usług e-prawnik. W odpowiedzi na moje zapytanie, otrzymałam klarowne wyjaśnienie i wskazane drogi postępowania wraz z uzasadnieniem. GORĄCO POLECAM
 • Bożena

  ocena usługi:

  Rozwiała moje wątpliwości, mimo że napisana językiem prawniczym i nie dla każdego może być zrozumiała. Na pewno w przyszłości skorzystam z usług.
 • Hanna

  ocena usługi:

  Opinie bardzo pomocne, napisane prostym językiem aby można było wszystko dobrze zrozumieć.
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Barbara

  ocena usługi:

  Wyczerpująca, fachowa opinia, jestem bardzo zadowolona. Polecam.
 • Jarosław

  ocena usługi:

  Warto polecić i wyróżnić firmę profesjonalną. Odpowiedzi na pytania a nie zapełnianie stron bełkotem. Szanujmy taką pracę.
 • Marcin

  ocena usługi:

  Pelen profesjonalizm problem doglebnie przeanalizowany i rzeczowa odpowiedz .Bardzo polecam
 • Marzena

  ocena usługi:

  Opinia zrozumiała i wyczerpująca. Rozwiała w pełni moje wątpliwości. Polecam. Marzena
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Krzysztof

  ocena usługi:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane