Czy w przypadku otrzymania darowizny od żony powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i (...)

Czy w przypadku otrzymania darowizny od żony powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn?

Działając na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60, z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.05.2007r.(wpływ do tut.Organu podatkowego w dniu 22.05.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od darowizny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów

postanawia :

uznać za nie prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku w części dot.darowizny

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15.05.2007r. wynika, że w marcu 2005r. żona wnioskodawcy zawarła umowę leasingu samochodu marki Toyota Corolla Verso do używania go w prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej. Po zakończeniu przedmiotowej umowy wykupi samochód za 1% jego wartości początkowej. Po wykupie nie będzie on już używany w prowadzonej działalności gospodarczej, tj nie stanie się on środkiem trwałym. Niezwłocznie po wykupie żona przekaże mężowi-wnioskodawcy w ramach darowizny przedmiotowy samochód.

Jako małżeństwo pozostają we wspólnocie majątkowej od 12.09.1992r. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zdaniem wnioskodawcy darowizna ta nie wywoła żadnych skutków podatkowych, ponieważ fakt jej dokonania zostanie zgłoszony do właściwego Urzędu Skarbowego .

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz.93 z późn.zm) darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku ? art.888 §1 K.C.

Kwestię dot.małżeńskich ustrojów majątkowych reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz.59 ze zm.).

Zgodnie z art.31 ww ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

W związku z powyższym darowizny można dokonać z majątku będącego wyłączną własnością darczyńcy. Nie można nabyć w drodze darowizny majątku od współmałżonka z którym pozostaje się we wspólnocie majątkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika