Czy w związku ze zbywaniem wydzielonych działek gruntu prawidłowo był pobierany podatek od czynności (...)

Czy w związku ze zbywaniem wydzielonych działek gruntu prawidłowo był pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych?

Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 18.04.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 25.05.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tyt. powtarzającej się sprzedaży działek gruntu wydzielonych z nabytej wcześniej nieruchomości, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów

postanawia

Porady prawne

uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawców przedstawione we wniosku.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 1998r. na zasadach wspólności ustawowej Wnioskodawcy zakupili dwie działki gruntu o łącznej powierzchni 2 ha, jako nieruchomość rolną do majątku wspólnego małżonków. Zakup działki był podyktowany zamiarem rozwoju spółki, której wnioskodawca jest udziałowcem. W przyszłości zakupiona nieruchomość miała być wniesiona aportem do spółki i wykorzystana pod budowę centrum magazynowego przeznaczonego na cele związane z działalnością gospodarczą spółki.

W wyniku niemożności uzyskania decyzji zezwalającej na budownictwo przemysłowe na opisanej nieruchomości, nabycie przez spółkę takiej nieruchomości stało się niecelowe gospodarczo.W takim stanie faktycznym Wnioskodawcy podjęli czynności zmierzające do zbycia posiadanej nieruchomości.

Z uwagi na to, iż jednorazowa sprzedaż dużej nieruchomości stała się bardzo trudna, wnioskodawcy zawarli umowę inwestycyjną z kontrahentem, na mocy której dokonano podziału geodezyjnego i prawnego nieruchomości i rozpoczęto sprzedaż podzielonych działek.W ocenie wnioskodawców pobrany przez płatnika podatek od czynności cywilnoprawnych od przedmiotowych transakcji jest należny.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, późn. 399 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Wyjątek od tej zasady stanowi przepis art. 2 pkt 4 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który wyłącza z opodatkowania czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:? opodatkowana podatkiem od towarów i usług,? zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

Z treści cyt. przepisu wynika, że jeżeli ww. transakcje sprzedaży działek podlegałyby podatkowi VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), to zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegałyby temu podatkowi.

W niniejszej sprawie, jak przedstawili Wnioskodawcy we wniosku, przedmiotowa nieruchomość nie była przez Stronę użytkowana w prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie została wprowadzona do ewidencji związanej z prowadzoną działalnością jako środek trwały

Wobec powyższego należy uznać, iż przedmiotem sprzedaży, w postaci nieruchomości, jest majątek osobisty, zatem jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle powyższego sprzedaż działek wydzielonych z nabytej wcześniej nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, ? art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa podatkowego w opisanym stanie faktycznym należy stwierdzić, że notariusz, jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych prawidłowo pobrał podatek wg stawki 2% od sprzedaży przedmiotowych działek.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika