Czy nabycie akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych (...)

Czy nabycie akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 02.02.2007r. (wpływ do Urzędu 09.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia akcji ... S.A. za pośrednictwem Domu Maklerskiego, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że na podstawie umowy sprzedaży wnioskodawca nabył akcje ... S.A., które były zarejestrowane w rejestrze papierów wartościowych prowadzonym przez Dom Maklerski W dacie zawarcia umowy sprzedaży powyższe akcje znajdowały się w depozycie prowadzonym przez Dom Maklerski. W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca oświadczył, że nabycie przedmiotowych akcji nastąpiło za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

W ocenie wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, sprzedaż akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast w art. 9 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych enumeratywnie wymienione są zwolnienia przedmiotowe od tego podatku. Zgodnie z pkt 9 art. 9 zwalnia się od podatku sprzedaż papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską.

Z treści tego przepisu wynika, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, sprzedaż musi być dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego lub banku prowadzonego działalność maklerską. Tym samym pośrednictwo dotyczyć musi sprzedaży a nie innej czynności dokonywanej w związku ze sprzedażą.

Odnosząc powyższe do zadanego pytania w opisanym stanie faktycznym oraz załączonej umowy należy stwierdzić, że pośrednictwo Domu Maklerskiego przy dokonaniu sprzedaży papierów wartościowych polegało na rejestracji akcji w rejestrze papierów wartościowych, przechowywaniu tychże papierów w depozycie prowadzonym przez Dom Maklerski, dokonanie wpisu o przeniesieniu akcji na kupującego w księdze akcyjnej.

Umowa została zawarta między osobami fizycznymi, Dom Maklerski nie występował w imieniu sprzedającego przy zawarciu umowy sprzedaży, sprzedający sam złożył propozycję sprzedaży posiadanych akcji kupującemu, na zlecenie sprzedającego kupujący wystawił weksel w celu zabezpieczenia roszczeń, sprzedający oświadczył Domowi Maklerskiemu, iż zawarł z kupującym umowę sprzedaży, w związku z czym upoważnił oraz zobowiązał Dom Maklerski do dokonania wszelkich czynności koniecznych do przeniesienia akcji na kupującego.

Z załączonej umowy nie wynika, aby Dom Maklerski występował jako pośrednik przy zawarciu umowy sprzedaży akcji.

Pomimo, że akcje znajdowały się w depozycie prowadzonym przez Dom Maklerski oraz zarejestrowane były w rejestrze papierów wartościowych prowadzonym przez Dom Maklerski, to jednak umowa sprzedaży została podpisana przez strony zawierające umowę tj. przez kupującego i sprzedającego. Z umowy nie wynika fakt pośrednictwa Domu Maklerskiego przy zawarciu umowy.

W związku z powyższym, umowa sprzedaży akcji zawarta w sposób opisany wyżej nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 9 pkt 9 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika