Czy ojczyma możemy zaliczyć do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn?

Czy ojczyma możemy zaliczyć do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn?

Działając na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60, z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.03.2006r. (wpływ do tut. Organu podatkowego 4.04.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zakwalifikowania do właściwej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku w części dotyczącej zaliczenia ojczyma do I grupy podatkowej.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wnioskodawczyni nabyła prawa do spadku po zmarłej biologicznej matce i jej mężu - ojczymie.Zdaniem pytającego wg art. 14 ust. 3 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn do I grupy podatkowej zalicza się między innymi - ojczyma.

Ustalenie wysokości podatku od spadków i darowizn wymaga zaliczenia nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych do jednej z trzech grup podatkowych przy uwzględnieniu osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Zgodnie z art.14 ust.3 ustawy o podatku od spadków i darowizn do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,do grupy III - innych nabywców.

Na podstawie powyższych przepisów, dla celów ustalenia podatku od spadków i darowizn, ojczym jako osoba, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe zaliczany jest do I grupy podatkowej.

Zatem w świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, uznaje się za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, w części dotyczącej zaliczenia nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych do jednej z trzech grup podatkowych przy uwzględnieniu osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika