Czy umowa nieodpłatnego użyczenia podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy umowa nieodpłatnego użyczenia podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 17.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 23.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy nieodpłatnego użyczenia lokalu na siedzibę Stowarzyszenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów


postanawia


uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku

Porady prawne


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca planuje nieodpłatnie użyczyć lokalu na siedzibę Stowarzyszenia, którego jest członkiem.

Wnioskodawca uważa, że nie jest zobowiązany do zawarcia pisemnej umowy ze Stowarzyszeniem oraz, że nie powinien wnosić żadnej opłaty od czynności cywilnoprawnych, gdyż czynność nieodpłatnego użyczenia nie została wymieniona w czynnościach objętych postanowieniami ustawy.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie te czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.).

Zamknięty charakter katalogu czynności cywilnoprawnych obciążonych omawianym podatkiem wyklucza opodatkowanie umów nie znajdujących dokładnego odpowiednika wśród czynności wymienionych w cyt. ustawie.

Umowa użyczenia nie została wymieniona wśród czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a zatem nie podlega temu podatkowi.

Stosownie do przepisów art. 710 Kodeksu cywilnego użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Odnosząc powyższe do treści zapytania, należy stwierdzić, że jeżeli zawarta przez wnioskodawcę umowa będzie miała bezpłatny charakter, a więc spełniać będzie istotę umowy użyczenia, to nie powstanie zobowiązanie w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zastrzega określonej formy umowy użyczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika