Pytanie dotyczy sposobu przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych.

Pytanie dotyczy sposobu przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 20.02.2007r. (uzupełniony pismem w dniu 09.05.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej sposobu przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 20.02.2007r., wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność usług transportowych i spedycyjnych na terenie kraju, Unii Europejskiej, jak i poza Unią. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług, faktury wystawia w walucie obcej i przelicza po kursie średnim NBP. Data wykonania usług i daty wystawienia faktur są różne, a moment od wykonania usługi do wystawienia faktury jest różnicą kilku dni.

Strona zwraca się z pytaniem czy faktury wystawiane w walutach obcych mają być wystawiane zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług? W ocenie Wnioskodawcy faktury wystawiane w walutach obcych powinny być wystawiane zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług.

Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach w walucie obcej określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Zgodnie z § 37 wyżej powołanego rozporządzenia, od 01.05.2004r. kwoty wyrażone w walutach obcych wykazane na fakturze przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia faktury, pod warunkiem, że faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik był do tego obowiązany. Jeżeli natomiast na dzień wystawienia faktury bieżący średni kurs waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony przez NBP, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W sytuacji, gdy faktura nie jest wystawiona w obowiązującym terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć na złote według wyliczonego i ogłoszonego bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika