Pytanie dotyczy stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży usług polegających na prowadzeniu (...)

Pytanie dotyczy stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży usług polegających na prowadzeniu zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym, które będą realizowane w formie wspólnych zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych z wykorzystaniem języka migowego mieszczących się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 ?Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane?.

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 20.02.2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 02.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług usług polegających na prowadzeniu zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym, które będą realizowane w formie wspólnych zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych z wykorzystaniem języka migowego mieszczących się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 ?Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane? Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia

Porady prawne

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca planuje poszerzyć swoją działalność o usługi polegające na prowadzeniu zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym, które będą realizowane w formie wspólnych zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych z wykorzystaniem języka migowego mieszczących się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 ?Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane?. Przedmiotowa działalność polega na wydawaniu uczestnikom zajęć karnetów, w przypadku zajęć ciągłych (wielokrotnych) zaś w przypadku zajęć jednorazowych uczestnicy będą otrzymywać bilety wstępu.

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować powyższe usługi.

Zdaniem Podatnika pobierana opłata za korzystanie z usług rekreacyjnych, w postaci biletów wstępu podlega opodatkowaniu według stawki 7 %. Usługi rekreacyjne pozostałe (wg PKWiU 92.72) ? wyłącznie w zakresie wstępu wymienione są w pozycji 159a załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%. Zdaniem Strony karnet jest biletem wstępu, ponieważ bez niego nie ma możliwości uczestnictwa w zajęciach. A więc Spółka powinna zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów informuje, iż zaliczenie określonej usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Podstawowym przeznaczeniem PKWiU jest zapewnienie jednolitego określania, grupowania produktów, względnie ich grup objętych preferencjami lub zakazami w sferze podatkowej. Producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania statystycznego, podatnik powinien zwrócić się o wydanie opinii do Urzędu Statystycznego w Łodzi przy ul. Suwalskiej 29, 96-176 Łódź.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.04.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanych dalej ?podatkiem?, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Usługi świadczone przez Stronę są sklasyfikowane według PKWiU 92.72. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla dostawy towarów, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy jako ?usługi rekreacyjne pozostałe-wyłącznie w zakresie wstępu? stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN wstęp to możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestnictwa w czymś. Zatem wykupienie karnetów wstępu na zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, które będą realizowane w formie wspólnych zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych z wykorzystaniem języka migowego, według Wnioskodawcy, mieszczący się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 ?Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane?, wypełnia dyspozycję zawartą w załączniku nr 3 do ustawy, a podmiot świadczący te usługi ma prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Jednocześnie ustawodawca określił zwolnienie dla tych usług w załączniku nr 4 poz. 11 w zakresie w jakim te usługi te są świadczone przez podmioty, które nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągają, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Tylko w przypadku spełnienia ww. warunku podatnik ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku. Natomiast Wnioskodawca jest podmiotem, który ma na celu systematyczne dążenie do osiągania zysków, które mogą (ale nie muszą) być przeznaczone na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Wobec powyższego w sytuacji gdy podatnik za świadczenie usług rekreacyjnych, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 pobiera opłaty, a celem jego działalności jest osiągnięcie zysku, podlegają one opodatkowaniu 7 % stawką podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika