Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług jednorazowej sprzedaży pięciu działek (...)

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług jednorazowej sprzedaży pięciu działek rolnych o łącznej powierzchni 5.860 m #178;.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 06.03.2007r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 08.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług jednorazowej sprzedaży pięciu działek rolnych o łącznej powierzchni 5.860 m #178;, położonych w Warszawie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 06.03.2007r. wynika, iż Wnioskodawca zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy jest współwłaścicielem działek rolnych o łącznej powierzchni 5.860 m#178; położonych w Warszawie. Wg opinii Urzędu Gminy teren ten jest położony obszarze o funkcjach możliwości urbanizacyjnych z ograniczeniami wynikającymi z zakwalifikowania tego terenu do strefy M związanej z hałasem powodowanym ruchem lotniczym.

Strona zwraca się z pytaniem czy jednorazową sprzedaż pięciu działek należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż ta nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż nie spełnia przesłanek działalności gospodarczej i nie ma znamion częstotliwości oraz nie jest dokonywana w formie zorganizowanej sprzedaży, poprzedzonej zakupem towaru w celach handlowych. Jest to sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży i nie mieści się w definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Natomiast towarami w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 15 ust.1 cyt. wyżej ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z art. 15 ust.2 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W świetle powołanych przepisów dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług, tj. podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają więc dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych ? tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca jest w posiadaniu działek rolnych o łącznej powierzchni 5.860 m#178; położonych w Warszawie. Podatnik dokona sprzedaży pięciu działek, które wchodzą w skład majątku osobistego. Należy podkreślić iż, sprzedaż gruntu odbywa się w warunkach wskazujących, że działania te nie zmierzają do nadania im zorganizowanego charakteru, a grunty te nie były nabywane w celu ich zbycia, a jedynie stanowią spadek po rodzinie, dlatego też czynność ta nie będzie uznana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku gdyby podatnik zamierzał wykonywać przedmiotowe czynności w sposób częstotliwy zastosowanie mają przepisy art. 15 ust. 1 i 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika