Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może odliczyć podatek VAT wynikający (...)

Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może odliczyć podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z organizacją w/w szkolenia?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 15.03.2007r. (wpływ do tut. organu podatkowego 20.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przy świadczeniu usług szkoleniowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca realizuje projekt w ramach Programu i Uzupełnienia do Programu Sektora Programu Operacyjnego ?Restrukturyzacja i modernizacja ...?, projekt szkoleniowy pt. ?Szkolenie z zakresu.....?.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może odliczyć podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z organizacją w/w szkolenia.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów informuje, iż na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przepisu tego wynika warunek konieczny uzyskania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (tj. do odliczenia podatku naliczonego), mianowicie związek pomiędzy dokonanymi zakupami, a wykonywaniem czynności opodatkowanych. W pierwszej kolejności należy zatem zbadać, czy warunek ten jest spełniony. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że określenie ?czynności opodatkowane? oznacza czynności podlegające opodatkowaniu, nie korzystające ze zwolnienia od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, w związku z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie edukacji, oznaczone symbolem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ex 80, do których zalicza się m.in. usługi szkoleniowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwolnione od podatku od towarów i usług jest także świadczenie usług dokonywane w ramach projektu, o którym mowa w przedmiotowym wniosku ? usługi te objęte są grupowaniem PKWiU 80. Tym samym nabycie towarów i usług, dokonywane w związku z realizacją projektu, związane jest z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku, a nie czynności opodatkowanych. Nie jest zatem spełniony podstawowy warunek uzyskania prawa do odliczenia podatku naliczonego, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących organizacji szkoleń.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika