Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez wspólnotę (...)

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez wspólnotę mieszkaniową.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 12.03.2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 29.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez wspólnotę mieszkaniową, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 12.03.2007r., wynika iż zakres działania Wspólnoty Mieszkaniowej obejmuje:

1. usługi w zakresie:

1) wynajmu lub dzierżawy na rzecz osób trzecich:

a) należących do części wspólnej: klatek schodowych, strychów, piwnic, komórek i innych lokali użytkowych oraz garaży, miejsc parkingowych itp.,

b)szybów dźwigowych, wentylacyjnych, kanalizacyjnych i wodociągowych oraz, rur na przewody wewnątrz i na zewnątrz budynków, studzienek telekomunikacyjnych i kanalizacyjnych oraz innych tym podobnych obiektów stanowiących infrastrukturę budynku/osiedla,

c) miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz maszty telefonii komórkowej;

2) wynajmu lub dzierżawy na rzecz członków wspólnoty mieszkaniowej:

a) należących do części wspólnej: klatek schodowych, strychów, piwnic, komórek i innych lokali użytkowych oraz garaży, miejsc parkingowych itp.,

c) miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz maszty telefonii komórkowej;

3) umieszczania na ścianach lub dachu budynków lub ogrodzeniach budynków szyldów oraz jakichkolwiek innych urządzeń reklamowych na rzecz osób trzecich;

4)umieszczania na ścianach lub dachu budynków lub ogrodzeniach budynków szyldów oraz jakichkolwiek innych urządzeń reklamowych na rzecz członków wspólnoty mieszkaniowej.

Natomiast nie podlegają podatkowi od towarów i usług i nie stanowią obrotu następujące czynności i wpływy:

1. w ramach zarządu nieruchomością wspólną w zakresie:

1) otrzymywanych zaliczek wnoszonych przez właścicieli lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży i miejsc postojowych tytułem opłat na rzecz utrzymania nieruchomości wspólnej będącej zasobem mieszkaniowym,

2) naliczanych przez wspólnotę odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli,

3) otrzymywanych rekompensat (rękojmia, wady gwarancyjne, odszkodowania z ubezpieczeń itp.);

2. w ramach zakupu i dostarczania mediów do lokali poszczególnych właścicieli będących członkami wspólnoty mieszkaniowej.

3).otrzymywanych rekompensat (rękojmia, wady gwarancyjne, odszkodowania z ubezpieczeń itp.);

Zasady powstawania i funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określone zostały w ustawie z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Zgodnie z tą ustawą, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Wspólnota mieszkaniowa działa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej i podlega ogólnym przepisom podatkowym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie zaś do ust. 3 w/w artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Przedmiotem klasyfikacji są określone czynności świadczone niezależnie od charakteru wykonawcy lub odbiorcy i niezależnie od tego czy zostały wykonane odpłatnie czy też nieodpłatnie pod warunkiem jednak, że zleceniodawca i zleceniobiorca są różnymi jednostkami gospodarczymi.

W świetle powyższego, czynności pokrycia przez członków wspólnoty kosztów zarządu nieruchomością wspólną i kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali nie jest usługą w rozumieniu klasyfikacji statystycznych, nie stanowi tym samym obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wspólnota nie wykonuje bowiem usług dla podmiotów spoza wspólnoty, lecz dla samej siebie. Zatem wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz samych siebie (również jeżeli dotyczy to wyodrębnionych lokali a nie części wspólnej) poprzez zapłatę zaliczek z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali, np. z tytułu opłat za ciepłą wodę lub ogrzewanie.

Wspólnota mieszkaniowa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu czynności wykonywanych na rzecz osób trzecich, np. w przypadku wynajmowania lokali lub udostępniania ścian budynków na reklamy, gdyż zawsze są to czynności wykonywane na rzecz innego podmiotu prawa i stanowią świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika