Czy sprzedaż działki budowlanej zakupionej ze środków zgromadzonych na rachunku kasy mieszakniowej (...)

Czy sprzedaż działki budowlanej zakupionej ze środków zgromadzonych na rachunku kasy mieszakniowej spowoduje konieczność zwrotu ulgi podatkowej ?

Działając na podstawie art. 216 § l, art. 14 a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8, póz. 60 z późn. zm./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

postanawia

uznać stanowisko strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Pismem z dnia 10.04.2007r. (data wpływu do Urzędu 13.04.2007r) zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Stosownie do przepisu art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U z 2005 r. Nr 8, póz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w 2001 roku podpisał Pan umowę z kasą mieszkaniową na gromadzenie oszczędności z przeznaczeniem na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W latach 2001-2006 korzystał Pan z ulgi w podatku dochodowym. W 2007 roku wycofał Pan środki z rachunku, które wydatkuje Pan do końca tego roku na zakup działki budowlanej.

W związku z tym, że myśli Pan o zakupie mieszkania, zwraca się Pan z pytaniem, czy zmiana decyzji, co do wydatkowania pieniędzy z kasy mieszkaniowej po zakupie działki będzie skutkowała utratą ulgi. Zdaniem Pana wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej i przeznaczenie tych pieniędzy zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r) nie spowoduje utraty prawa do ulgi. Zakup działki pod budowę budynku mieszkalnego nie spowoduje zwrotu ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania. Ewentualna sprzedaż działki zakupionej ze środków zgromadzonych na rachunku kasy mieszkaniowej będzie opodatkowana na zasadach aktualnie obowiązujących.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, co następuje:

Stosownie do przepisów art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych w związku z systematycznym gromadzeniem oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Do zachowania prawa do ulgi bez znaczenia pozostaje cel określony w umowie. Ważne jest, aby wycofane oszczędności wydatkować na cel tożsamy z celami systematycznego oszczędzania.

Cele systematycznego oszczędzania, określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, ost. zm. w Dz. U. z 2006 r. Nr 157, póz. 1119). Należą do nich:

- nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu- remont domu albo lokalu, o których mowa wyżej, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,- spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione wyżej,- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w opisanym stanie faktycznym nie będzie Pan zobowiązany do zwrotu omawianej ulgi, jeżeli oszczędności, które wycofał w 2007 roku, wydatkuje Pan do końca tego roku na zakup działki pod budowę, którą następnie sprzeda. Natomiast sprzedaż tej działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach obowiązujących w dniu jej sprzedaży.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § l ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 Ordynacji podatkowej) za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika