Czy wydatki na zabieg - wszczeienie soczewki mogę potraktować jako koszt uzyskania przychodu w podatkowej (...)

Czy wydatki na zabieg - wszczeienie soczewki mogę potraktować jako koszt uzyskania przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

p o s t a n a w i a

nie potwierdzić stanowiska zawartego w Pani wniosku.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 15.09.2006r (data wpływu do Urzędu) zwróciła się Pani o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. wyjaśnienie czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej może Pani zaliczyć wydatki związane z operacją wszczepienia soczewki oka.

Porady prawne

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r ? Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż prowadzi Pani gabinet stomatologiczny. W dniu 6.09.2006r wykonano Pani odpłatnie zabieg wszczepienia soczewki prawego oka. Po okresie rekonwalescencji jest Pani zmuszona do poddania się operacji wszczepienia soczewki drugiego oka. Z uwagi na odległy termin wykonania zabiegu refundowanego z NFZ zdecydowała się Pani poddać operacji prywatnie. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, że przedmiotowe wydatki, stanowią koszt uzyskania przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy. W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo ? skutkowego między danym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Poza tym, celem ponoszonego kosztu powinno być osiągniecie przychodu i jednocześnie przedmiotowy wydatek nie może znajdować się na liście wydatków wymienionych w art. 23 ustawy.

W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się zasadę, iż przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnym działaniem zmierzającym do osiągnięcia przychodów. Wydatek zalicza się do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdy zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki rynkowej przyczyni się lub może przyczynić do zwiększenia przychodów z tego źródła.

Do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniających powyższe kryteria, nie można zaliczyć wydatków uwarunkowanych stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą. W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym nie można uznać wydatków związanych z zabiegiem wszczepienia soczewek oka za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż zdaniem tutejszego organu podatkowego jest to wydatek o charakterze osobistym. Celem wykonania powyższego zabiegu są wymagania zdrowotne, ochrona zdrowia, a nie wymagania czy warunki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe i postanawia orzec jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika