Jaki mam odprowadzić podatek od sprzedazy działek?

Jaki mam odprowadzić podatek od sprzedazy działek?

Działając na podstawie art. 216 § l, art. 14 a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8, póz. 60 z późn. zm./, w związku z art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217 poz. 1590), po rozpatrzeniu Pana wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 29.05.2007r. (data wpływu do Urzędu 31.05.2007r), uzupełnionym w dniu 27.07.2007r (data wpływu do Urzędu) zwrócił się Pan o interpretację przepisów m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r ? Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż 29.09.2000r nabył Pan jako osoba fizyczna udział w nieruchomości położonej w H. Do 2003r sprzedał Pan udziały w części tej nieruchomości. Z tytułu sprzedaży ww. udziałów rozliczył się Pan z Urzędem Skarbowym i zapłacił z tego tytułu 10 % zryczałtowany podatek dochodowy. W roku 2003 rozpoczął Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. Po roku 2003 nabywane i sprzedawane przez Pana działki rozlicza w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Aktualnie planuje Pan podzielić, a następnie sprzedać działkę, którą zakupił w 2000 roku jako osoba fizyczna.

Zdaniem Pana podatek dochodowy wynikający ze sprzedaży tej działki nie należy się z uwagi na fakt, iż nabycie jej nastąpiło w 2000 roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie :a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c)prawa wieczystego użytkowaniu gruntów,d)innych rzeczyjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat od dnia jej nabycia i dotyczy nieruchomości stanowiącej majątek osobisty, nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Oznacza to, że odpłatne zbycie w 2007r tej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że zajęte przez Pana stanowisko we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie informujemy, iż tutejszy organ podatkowy odrębnym postanowieniem udzieli Panu interpretacji w zakresie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 i 239 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej ? czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika