Strona wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy (...)

Strona wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących stawki podatku VAT za okresowe przeglądy techniczne w zakresie robót elektrycznych i teletechnicznych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, wykonywane zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016) oraz § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836).

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje wyżej wymienione przeglądy techniczne budynków w zakresie instalacji elektrycznych i teletechnicznych, które polegają na:

Porady prawne

1. sprawdzeniu dokumentacji powykonawczej i porównanie ze stanem istniejącym,

2. przeprowadzeniu oględzin instalacji i zamontowanych urządzeń,

3. wykonaniu pomiarów stanu izolacji kabli i przewodów, skuteczności ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym oraz rezystancji uziemienia instalacji odgromowej,

4. sprawdzeniu prawidłowości działania zamontowanych urządzeń,

5. sporządzeniu protokółu z wykonanych czynności, z podaniem wartości pomierzonych i dopuszczalnych, wskazaniu nieprawidłowości i podaniu sposobu ich usunięcia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w/w ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano ? montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy). Natomiast, zgodnie z ust. 3 cytowanego artykułu, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się:

1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzania i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę

3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczanie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W myśl art. 2 pkt 12 w/w ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem ?obiekty budownictwa mieszkaniowego? rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują natomiast pojęć budowa, remont i bieżąca konserwacja, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego.

Zgodnie ze słowniczkiem pojęć zawartym w art. 3 pkt 6, 7 i 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 z póxn. zm.) przez pojęcie:

?budowa? - należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego;

?roboty budowlane? - należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

?remont? - należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Natomiast ?konserwacja? zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836), oznacza wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku.

Według Słownika Języka Polskiego PWN z 1995 r. pod redakcją prof. M. Szymczaka konserwacja to utrzymywanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczanie przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem. Mając zatem na uwadze wyżej przedstawione przepisy oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż świadczone przez podatnika okresowe przeglądy techniczne w zakresie robót elektrycznych i teletechnicznych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, wykonywane zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, bez usług konserwacji, nie odpowiadają definicji robót budowlanych czy remontowych, dlatego też zdaniem tutejszego organu podatkowego podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22% na podstawie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT.W związku z powyższym stanem prawnym stanowisko Podatnika uznaje się za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika