Strona pyta, czy sprzedaż nieruchomości podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, (...)

Strona pyta, czy sprzedaż nieruchomości podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednocześnie zakładając, iż w przyszłości planowana jest sprzedaż innych działek stanowiących własność zgromadzenia, z przeznaczeniem uzyskanych przychodów na działalność charytatywno-opiekuńczą. Strona stoi na stanowisku, iż będzie to sprzedaż zwolniona z podatku VAT.

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego - uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona jest kościelną osobą prawną, nie będącą podatnikiem podatku VAT. W lutym 2007 roku Strona dokonała sprzedaży niezabudowanej nieruchomości, którą wcześniej nabyła na podstawie umowy darowizny. Darczyńca zastrzegł w akcie notarialnym, że zysk osiągnięty ze sprzedaży działki może być przeznaczony wyłącznie na cele działalności charytatywno-opiekuńczej, prowadzonej przez kościelne osoby prawne.

Porady prawne

Ponadto Strona wyjaśnia, iż nie dokonała sprzedaży tej nieruchomości w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, ale wyłącznie w ramach działalności charytatywno opiekuńczej, oraz że kwota otrzymana ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczona na cel wskazany przez darczyńcę.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Strona pyta, czy sprzedaż wymienionej nieruchomości podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednocześnie zakładając, iż w przyszłości planowana jest sprzedaż innych działek stanowiących własność zgromadzenia, z przeznaczeniem uzyskanych przychodów na działalność charytatywno-opiekuńczą. Strona stoi na stanowisku, iż będzie to sprzedaż zwolniona z podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być ona wykonywana przez podatnika podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 art. 15, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W art. 15 ust. 2 ustawy zdefiniowano działalność gospodarczą dla potrzeb rozliczania podatku od towarów i usług w następujący sposób:- działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z przytoczonej definicji działalności gospodarczej wynika zatem, że jest nią przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ? ciągły, w pewnym horyzoncie czasowym. Działalnością gospodarczą na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług jest także sporadyczne, a nawet jednorazowe wykonanie czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1, jednakże jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonywania tych czynności wskazują na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy.

Analizując powyższe należy uznać, iż w przypadku gdy podmiot, nie prowadzący działalności zarobkowej, dokonuje sprzedaży gruntu, który nie był nabywany jedynie w celu jego zbycia ? to wykonywane przez taki podmiot czynności dostawy gruntu nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli jednak sprzedaż dotyczy gruntu nabytego w celu dalszej odsprzedaży, czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą, a wymieniony podmiot uznać za podatnika w rozumieniu art. 15 cytowanej ustawy.

W wyroku z dnia 18.01.2006r. sygn. akt III SA/Wa 3885/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż nie można danego podmiotu uznać za podmiot prowadzący działalność gospodarczą tylko dlatego, iż wykonał on daną czynność w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Okoliczność, iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (m.in. odpłatną dostawę) nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania, bowiem podmiot musi działać w charakterze podatnika, a zatem podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Sąd podkreślił, że uzależnienie pojęcia podatnika, od prowadzenia działalności gospodarczej wynika z charakteru podatku VAT, który jest szczególną formą podatku obrotowego od profesjonalnego obrotu gospodarczego. Tym samym, kryterium działalności gospodarczej wyklucza z grona podatników VAT osoby fizyczne i instytucje nie prowadzące działalności gospodarczej, nawet jeśli wykonują one czynności dostawy towarów. W niniejszej sprawie Strona dokonała sprzedaży działki, z założeniem, iż w przyszłości dokona sprzedaży kolejnych działek, będących jej własnością. Sprzedaż ta nie ma zorganizowanego charakteru działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest bowiem działalnością handlową sprzedaż majątku, który nie został nabyty w celu zarobkowej odsprzedaży, lecz na podstawie umowy darowizny. Zamiarem Zgromadzenia nie jest stała, zorganizowana sprzedaż działek, a jedynie sprzedaż działek stanowiących jego własność, w ramach działalności charytatywno opiekuńczej, prowadzonej przez kościelne osoby prawne.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, Strona będąc organizacją nie prowadzącą zarobkowej działalności, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Nieruchomości zostały nabyte na podstawie umowy darowizny, a przychód z ich sprzedaży ma być przeznaczony na realizowaną przez Zgromadzenie działalność charytatywno-opiekuńczą. Zbycie wymienionych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie powoduje ono uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika