Strona pyta, czy będzie zobligowana do zapłacnia podatku VAT po ukończeniu budowy domu i zamieszkaniu, (...)

Strona pyta, czy będzie zobligowana do zapłacnia podatku VAT po ukończeniu budowy domu i zamieszkaniu, czy będzie zobligowana do zapłacenia podatku VAT w przypadku, gdy będzie w nim zamieszkiwała przez rok, a przed upływem pięciu lat od zakupu działki, ze względów rodzinnych, zdecyduje sie na sprzedaż oraz czy będzie zobligowana do zapłacenia podatku VAT, jeśli sprzeda rozpoczętą budowę w tym roku tzn. w trzecim roku po zakupie działki.

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona jest osobą fizyczną nieprowadzącą żadnej działalności gospodarczej, która począwszy od 1999 roku, z powodu różnych zdarzeń losowych i rodzinnych, kupuje i sprzedaje albo działki budowlane albo też działki z rozpoczętą na nich budową : 2000 rok - sprzedaż działki budowlanej, zakupionej w celu wybudowania domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej, 2004 rok - sprzedaż działki wraz z budynkiem w stanie surowym, zakupionej w celach wyłącznie mieszkalnych, 2007 rok - sprzedaż połowy działki wraz z budynkiem w stanie surowym, budowanego w celach mieszkalnych. Obecnie, w wyniku polepszenia się sytuacji rodzinnej, Strona przystąpiła do budowy domu mieszkalnego na drugiej połowie działki, która pozostała po ostatniej sprzedaży z 2007 roku. W budynku tym będzie znajdować się pomieszczenie do zorganizowania gabinetu fizykoterapii, które Strona w przyszłości planuje przeznaczyć pod w/w działalność.

Porady prawne

Strona pyta, czy będzie zobligowana do zapłacnia podatku VAT po ukończeniu budowy domu i zamieszkaniu, czy będzie zobligowana do zapłacenia podatku VAT w przypadku, gdy będzie w nim zamieszkiwała przez rok, a przed upływem pięciu lat od zakupu działki, ze względów rodzinnych, zdecyduje sie na sprzedaż oraz czy będzie zobligowana do zapłacenia podatku VAT, jeśli sprzeda rozpoczętą budowę w tym roku tzn. w trzecim roku po zakupie działki.

Zdaniem wnioskującego sprzedaż budynku mieszkalnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż Strona nie prowadzi działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz 535 z późn zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być ona wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług.

Podatnikami podatku od towarów i usług są, w myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyje niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z powyższej definicji działalności gospodarczej wynika zatem, że jest nią przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, w pewnym horyzoncie czasowym. Działalnością gospodarczą na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług jest wykonywanie sporadycznie, a nawet jednorazowo czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1, jednakże jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonywania tych czynności wskazują na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia ?zamiaru?. W związku z tym koniecznym staje się odwołanie do wykładni językowej prawa podatkowego. Słownik języka polskiego słowo ?częstotliwość? opisuje jako ?częste występowanie, powtarzanie się jakiejś czynności czy zjawiska?. ?Zamiarem? zaś jest jakiś ?plan, projekt, intencja zrealizowania czegoś.?

Sprzedaż nawet kilkukrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą, oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu. Podatnikiem w obrocie nieruchomościami byłby podmiot, który jest handlowcem lub usługodawcą i obraca częstotliwie budynkami, lokalami albo gruntami. Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, sprzedaż nieruchomości stanowiących majątek prywatny, które nie zostały nabyte w celu jego odsprzedaży, lecz spożytkowania na własne potrzeby, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

W wyroku z dnia 18 stycznia 2006 roku Sygn. Akt III SA/Wa 3885/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż nie można danego podmiotu uznać za podmiot prowadzący działalność gospodarczą tylko dlatego, że wykonał on daną czynność w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Okoliczność, iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (m.in. odpłatną dostawę) nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania bowiem podmiot musi działać w czarakterze podatnika, a zatem podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy. Sąd podkreślił, że uzależnienie pojęcia podatnika od prowadzenia działalności gospodarczej wynika z czarakteru podatku VAT, który jest szczególną formą podatku obrotowego od profesjonalnego obrotu gospodarczego. Tym samym kryterium działalności gospodarczej wyklucza z grona podatków VAT osoby fizyczne i instytucje nieprowadzące działalności gospodarczej, nawet jeśli wykonują one czynności dostawy towarów.

W niniejszej sprawie Strona ma zamiar dokonać sprzedaży majątku na warunkach nie wskazujących na zamiar ich powtarzania i nadania im zorganizowanego charakteru działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest bowiem działalnością gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu sprzedaży. Jak wynika z wniosku Strony nieruchomości nie były nabywane w celu dalszej sprzedaży, lecz zostały zakupione na cele mieszkalne. Zamiarem Podatnika nie jest stała zorganizowana sprzedaż nieruchomości. Jeżeli zatem Strona nie dokonała nabycia nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży, a jedynie ? jako osoba fizyczna ? na cele wyłącznie prywatne, w związku z czym, nieruchomości te stanowią jego majątek osobisty, uznać należy, iż ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że zbycie przez Stronę należących do niej nieruchomości, nawet kilkukrotna, odbywająca sie w niewielkich odstepach czasu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako czynność jednorazowa, której dokonanie nie powoduje uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika