Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu niewielkiego Domu (...)

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu niewielkiego Domu Opieki dla Osób Starszych jest zwolnione od podatku VAT.

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Strona wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Strona przygotowuje się do podjęcia jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu niewielkiego Domu Opieki dla Osób Starszych w wynajmowanej nieruchomości. Podatnik swoje usługi zakwalifikował według PKWiU 85.31.11- usługi pomocy społecznej z zakwaterowaniem świadczone osobom starszym.

Porady prawne

Według Podatnika świadczenie powyższych usług jest zwolnione od podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex85 wymienione zostały w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, będącego wykazem usług zwolnionych od podatku, w poz. 9, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). W związku z powyższym, na podstawie art. 43 ust.2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług objęte są zwolnieniem od podatku VAT.

Według Podatnika usługi, które zamierza wykonywać zostały sklasyfikowane przez organ statystyczny pod symbolem PKWiU 85.31.11 ?Usługi pomocy społecznej z zakwaterowaniem świadczone osobom starszym?. Jeżeli więc podana przez Podatnika klasyfikacja usług jest prawidłowa to na podstawie wyżej przytoczonych przepisów są usługami zwolnionymi od podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie świadczonych usług spoczywa na podatniku.

Tutejszy organ podatkowy podkreśla, że sklasyfikowanie danego wyrobu lub usługi do odpowiedniego grupowania statystycznego nie leży we właściwości rzeczowej organów podatkowych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) obowiązany jest podatnik. W przypadku trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę zainteresowany podatnik może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania danego wyrobu lub usługi do upoważnionego do tego odpowiedniego organu statystycznego.

Zgodnie z zarządzeniem nr 5 z dnia 05.11.2002r. (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 67) z dnia 1 stycznia 2003r. do wydania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych właściwy jest Urząd Statystyczny w Łodzi ? Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika