Czy dochody radcy prawnego uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej rozpoczętej w 2007 roku (...)

Czy dochody radcy prawnego uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej rozpoczętej w 2007 roku z tytułu świadczenia usług prawnych na rzecz Kancelarii prawnej, w której byłam zatrudniona w 2007 r. na podstawie umowy o pracę w charakterze Prawnika -aplikanta radcowskiego, mogą być opodatkowana w 2007 roku według zasad określonych przepisami art. 9a i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki podatku ?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 , poz. 60, z późn. zm.), oraz art. 9a, art. 9a ust. 3, art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola, po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 28 czerwca 2007 roku (data wpływu: 04.07.2007 r.), w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

stanowisko Pani, w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, 19% podatkiem liniowym ? uznać jako prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28 czerwca 2007 roku (data wpływu: 04.07.2007 r.) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie :
Czy dochody radcy prawnego uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej rozpoczętej w 2007 roku z tytułu świadczenia usług prawnych na rzecz Kancelarii prawnej, w której byłam zatrudniona w 2007 r. na podstawie umowy o pracę w charakterze Prawnika -aplikanta radcowskiego, mogą być opodatkowana w 2007 roku według zasad określonych przepisami art. 9a i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki podatku ?

Stan faktyczny: w 2003 roku po pomyślnie złożonym egzaminie wstępnym rozpoczęła Pani aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. W listopadzie 2005 r. zawarła Pani z kancelarią prawną prowadzoną w formie spółki komandytowej, zwana dalej ?Kancelarią' , umowę o pracę na stanowisko Prawnika.
Zgodnie z treścią umowy o pracę do moich obowiązków, jako Prawnika ? aplikanta radcowskiego należy: zdobywanie praktycznej wiedzy o działalności firmy prawniczej, przygotowywanie projektów korespondencji oraz projektów opracowań i opinii podatkowych, świadczenia pomocy w zakresie doradztwa podatkowego i rachunkowego klientom Spółki, przeglądanie akt sądowych i robienia odpisów oraz innych czynności wynikających z poleceń pracodawcy. Zgodnie z postanowieniami umowy o pracę przy wykonaniu obowiązków podlega Pani bezpośredniemu nadzorowi merytorycznemu wspólników Kancelarii, a w szczególności dyrektora departamentu, w którym świadczy Pani pracę lub osoby przez niego wskazanej. Umowa o pracę została zawarta na czas określony ? na czas trwania aplikacji radcowskiej tj. do dnia uzyskania tytułu radcy prawnego.
W maju 2007 roku ukończyła Pani aplikację radcowską i złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Obecnie oczekuje Pani na ślubowanie radcowskie, które stosownie do przepisów ustawy o radcach prawnych, jest dodatkowym warunkiem nabycia prawa wykonywania zawodu radcy prawnego.
W związku z powyższym zamierza Pani rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczyć usługi na rzecz Kancelarii i jej klientów w miejsce dotychczasowej umowy o pracę, która ulegnie rozwiązaniu ze względu na upływ czasu na jaki została zawarta.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: według Pani stanowiska dochody jakie uzyska w 2007 roku z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w charakterze radcy prawnego od Kancelarii, z którą zostanie podpisana umowa na świadczenie usług prawnych na jej rzecz i rzecz jej klientów będą mogły być opodatkowane według 19% stawki podatku, stosownie do art. 9a i art.

30c updof. Sytuacji tej nie zmienia okoliczność, że umowa o pracę jaką zawarła Pani z Kancelarią wygaśnie w 2007 r. z powodu upływu czasu na jaki była zawarta. W ocenie Pani przepisy art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczające możliwość skorzystania z liniowej metody opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie będą miały zastosowania do przedstawionego powyżej stanu faktycznego. W ramach umowy o pracę zawartej z Kancelarią zobowiązana Pani została do wykonywania czynności o charakterze pomocniczym pod kierownictwem pracodawcy tj. bezpośrednim nadzorem.
Powyższe zapisy zawartej przez Panią umowy o pracę są zgodne z regulacjami dotyczącymi aplikantów radcowskich wyrażonymi w art. 32, art. 34 i art. 38 ustawy o radcach prawnych (Dz. U. 2002 nr 123, poz. 1059, z póź. zm.). Zgodnie z tymi przepisami celem aplikacji radcowskiej, odbywanej pod kierownictwem patrona jest przygotowanie aplikanta do należnego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego. Do obowiązków aplikanta radcowskiego należy: uczestniczenie w przewidzianym programie zajęć teoretycznych i praktycznych, samodzielne pogłębianie wiedzy prawniczej i praktycznych umiejętności zawodowych, przestrzeganie dyscypliny szkolenia pracy, przystąpienie do egzaminu radcowskiego radcowskiego wyznaczonym terminie. Tak więc Pani zdaniem aplikacja radcowska jest praktycznym szkoleniem przygotowującym do wykonywania zawodu radcy prawnego i z uwagi na ten charakter nie przewiduje samodzielnego działania aplikanta radcowskiego.
Uważa Pani również, iż złożony z wynikiem pozytywnym egzamin radcowski umożliwi jej wykonywanie zawodu radcy prawnego.
Zasady i sposób wykonywanie tego zawodu reguluje ustawa o radcach prawnych, która jednoznacznie wskazuje rodzaj czynności jakie będzie Pani mogła podjąć na stanowisku radcy prawnego. Zgodnie z art. 4, art. 6 i art. 7 ustawy o radcach prawnych: wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe, zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzeniu opinii prawnych, opracowaniu projektów aktów prawnych, opracowaniu projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami; pomocą prawną jest w szczególności udzielanie porad i konsultacji prawnych, opinii prawnych, zastępstwo prawne i procesowe.
Ponadto uważa Pani, że zgodnie z art. 14 w/w ustawy, radca prawny prowadzi samodzielnie sprawy przed organami orzekającymi, dbając o należyte wykorzystanie przewidzianych przez prawo środków dla ochrony uzasadnionych interesów jednostki organizacyjnej.
Z zestawienia czynności jakie może wykonywać radca prawny i zakresu obowiązków prawnika ? aplikanta zatrudnionego w Kancelarii wynika jednoznacznie, że wykonywane przez Panią zadania na podstawie umowy o pracę z Kancelarią nie są tożsame z zadaniami, jakie będzie Pani wykonywać jako radca prawny, a ograniczenia w wyborze formy opodatkowania dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w charakterze radcy prawnego, które reguluje zapis art. 9a ust. 3 updof, nie będą mieć zastosowania.
W związku z powyższymi argumentami uważa Pani, że dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej z 2007 roku, mogą być opodatkowane według zasad określonych przepisami art. 9a i 30c updof, tj. 19% stawki podatku.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Przepis art. 9a ust. 3 cytowanej ustawy stanowi, iż jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W myśl art. 30c w/w ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 (...) wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku.
Z powyższych przepisów wynika, iż z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczeń usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy. W złożonym wniosku podkreśla Pani, że czynności składające się na treść wykonywania zawodu radcy prawnego, a więc na przedmiot usług świadczonych przez Panią aktualnie na rzecz kancelarii, nie odpowiadają czynnościom wykonywanym uprzednio w charakterze prawnika ? aplikanta na podstawie umowy o pracę, a poza tym, czynności, które wykonywane będą po ślubowaniu radcowskim, nie mogły być wykonywane wcześniej, ponieważ nie zezwalały na to przepisy ustawy z dnia 06 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 z późn. zm.) oraz regulaminu aplikacji radcowskiej i egzaminu radcowskiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr 35/IY/96 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11.10.1996 r.
W świetle powyższego prawidłowe jest stanowisko wyrażone we wniosku, że dochody z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskanych w ramach działalności gospodarczej w charakterze radcy prawnego na rzecz kancelarii prawnej, mogą być opodatkowane według zasad określonych przepisami art. 9a i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika