czy aby uzyskać zwolnienie przychodu uzyskanego ze sprzedaży w 2007 roku nieruchomości wybudowanej (...)

czy aby uzyskać zwolnienie przychodu uzyskanego ze sprzedaży w 2007 roku nieruchomości wybudowanej w 2003 roku na działce nabytej w 1999 roku, należy złożyć oświadczenie, że w/w przychód wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ww. ustawy?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a, ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.03.2007r. , uzupełnionego pismem z dnia 22.03.2007r., w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

iż stanowisko Pana zawarte w w/w wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02 marca 2007 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie :

czy aby uzyskać zwolnienie przychodu uzyskanego ze sprzedaży w 2007 roku nieruchomości wybudowanej w 2003 roku na działce nabytej w 1999 roku, należy złożyć oświadczenie, że w/w przychód wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ww. ustawy?

Stan faktyczny: Podatnik nabył działkę budowlaną w 1999r. i wybudował na niej dom. Budowa została zakończona w 2003r. Nieruchomość ta została sprzedana 16 lutego 2007r.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że sprzedając w 2007r. budynek mieszkalny oddany do użytkowania w 2003r., wybudowany na działce zakupionej w 1999r. ma prawo do zwolnienia z opodatkowania bez składania oświadczenia o wydatkowaniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, ponieważ był on właścicielem działki ponad 5 lat.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000, Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie. Przepis art. 28 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy stanowi, iż podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ww. ustawy.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia nieruchomości, sięgnąć więc należy do definicji nieruchomości zawartej w kodeksie cywilnym, w szczególności w art. 46 § 1kc. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości.

Bowiem własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały sie częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Oznacza to, iż sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Od tej ogólnej zasady przepisy szczególne przewidują wyjątki. W niektórych bowiem wypadkach niektóre trwale z gruntem związane budynki lub ich części stanowić mogą odrębny od gruntu przedmiot własności. Określa się je jako nieruchomości budynkowe. W rozpatrywanej sprawie nie mamy do czynienia z nieruchomością budynkową. W świetle przedstawionego stanu prawnego zauważyć należy, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest sprzedaż nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego części składową, a tym bardziej gruntu z rozpoczęta budową budynku. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. W rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, nie można traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

Należy zatem stwierdzić, iż bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Przyjąć zatem należy, iż bieg terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia. W przedmiotowej sprawie termin pięcioletni liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu, tj od 1999r.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy stwierdza, że dokonana w 2007r. sprzedaż przedmiotowego gruntu wraz z pobudowanym bydynkiem mieszkalnym nie będzie stanowiła źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tak więc bezpodstawne jest składanie oświadczenia o wydatkowaniu przychodu na cele mieszkaniowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika