czy dokonanie odpłatnego zbycia prawa współużytkowania wieczystego i prawa współwłasności budynku (...)

czy dokonanie odpłatnego zbycia prawa współużytkowania wieczystego i prawa współwłasności budynku należy traktować jako źródło przychodu w świetle art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, kiedy zostało ono dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił ich zwrot i czy w związku z tym podatek 10% jest należny czy też nie?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a, ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 05.03.2007r., w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

iż stanowisko Pani zawarte w w/w wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05 marca 2007 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie :

czy dokonanie odpłatnego zbycia prawa współużytkowania wieczystego i prawa współwłasności budynku należy traktować jako źródło przychodu w świetle art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, kiedy zostało ono dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił ich zwrot i czy w związku z tym podatek 10% jest należny czy też nie?

Stan faktyczny: W dniu XX.02.2007r. Podatniczka zbyła odpłatnie prawo współużytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współużytkowaniu wieczystym gruntu wraz z prawem współwłasności posadowionego na tych gruntach budynku mieszkalnego. W/w nieruchomość objęta jest działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st.Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz.279).
Prawo współużytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współużytkowaniu wieczystym gruntu wraz z prawem współwłasności posadowionego na tych gruntach budynku mieszkalnego Strona nabyła jako następca prawny dawnego właściciela hipotecznego na mocy decyzji wydanych w dniu XX.XX.1998r. przez Prezydenta m.st.Warszawy ( Decyzja Nr XX/98 ) oraz w dniu XX.XX.2001r. przez Burmistrza Gminy Warszawa-Centrum ( Decyzja Nr XX/01 ). Następnie w dniu XX.09.2006r. Podatniczka zawarła umowę o oddanie opisanych gruntów we współużytkowanie wieczyste.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że dokonana przez nią sprzedaż prawa współużytkowania wieczystego i prawa współwłasności budynku nie stanowi źródła przychodu w świetle art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, mimo, iż została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zawarcie umowy o ustanowieniu prawa współużytkowania wieczystego gruntów i o przeniesieniu na współużytkowników prawa współwłasności posadowionego na tych gruntach budynku.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000, Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie.

W przedmiotowej sprawie istotna staje się więc kwestia, czy zwrot nieruchomości w trybie przedstawionym przez podatnika stanowi nabycie nieruchomości w myśl powołanego wyżej artykułu.
Wywłaszczenie nieruchomości dokonane na podstawie art. 7 ust.1 rzeczonego dekretu z dnia 26 października 1945 r. polegało na pozbawieniu albo ograniczeniu w drodze decyzji prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego. Z kolei restytucja wiążąca się z zawarciem decyzji administracyjnej w sprawie ustanowienia na 99 lat prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz ustalenia 'czynszu symbolicznego' za użytkowanie nieruchomości prowadziła do przywrócenia stosunków istniejących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu . Tak więc fakt restytucji przedmiotowej nieruchomości nie może być traktowany jako nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./, ponieważ przywraca własność wywłaszczonej nieruchomości na rzecz prawowitego właściciela lub jego następców prawnych ( także wówczas, gdy odpłatne zbycie następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ustanowienie wieczystego użytkowania ).


Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy stwierdza, że przychód z odpłatnego zbycia prawa współużytkowania wieczystego i prawa współwłasności budynku nie stanowi źródła przychodu w świetle art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika