Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

3.7.2007

czy wydatki związane z zakupem aparatu słuchowego oraz baterii do tego aparatu mogę odliczyć w ramach (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: 1440-DF2/415-81093/VII/2007

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:1440-DF2/415-81093/VII/2007
Autor:Urząd Skarbowy Warszawa-Wola
Słowa kluczowe: aparat odliczenie od dochodu wydatki na rehabilitację zakup
Kategoria:
Pytanie podatnika:czy wydatki związane z zakupem aparatu słuchowego oraz baterii do tego aparatu mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 26 ust. 1 pkt 6, ust. 7a pkt. 3 i ust. 7b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 19 kwietnia 2007 roku (data wpływu: 25 kwietnia 2007 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

uznać stanowisko Pani, w sprawie możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wydatku na zakup aparatu słuchowego oraz baterii ? za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25 kwietnia 2007 roku wpłynął Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie :

czy wydatki związane z zakupem aparatu słuchowego oraz baterii do tego aparatu mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Stan faktyczny: podatniczka w marcu 2007 roku otrzymała orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu utraty słuchu. W orzeczeniu określono konieczność stosowania aparatu słuchowego, który został przez podatniczkę zakupiony w celu ułatwienia czynności życiowych. Aby aparat spełniał swoją rolę i mógł funkcjonować prawidłowo, musi być zaopatrzony w baterie.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że wydatki na zakup aparatu słuchowego oraz baterii to tego aparatu, na podstawie wystawionej faktury VAT, może odliczyć od dochodu (w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu) w ramach wydatków na rehabilitację.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma prawo do odliczania od podstawy obliczania podatku dochodowego wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m. in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Wydatki na cele rehabilitacyjne ? zgodnie z art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Aparat słuchowy jest urządzeniem ułatwiającym niesłyszącemu wykonywanie czynności życiowych a baterie do aparatu słuchowego stanowią jego integralną część, bez której nie będzie spełniał swej podstawowej funkcji.
Zakup i bieżąca wymiana baterii do aparatu jest niezbędna do utrzymania urządzenia w stanie używalności w celu ułatwienia niesłyszącemu wykonywania czynności życiowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydatek poniesiony na zakup baterii do aparatu słuchowego, jest wydatkiem na cele rehabilitacyjne i stanowi podstawę do odliczenia od dochodu.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 5
  • 7
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !

Porady prawne

  • Koszty działalności przedsiębiorcy

    Prowadzę działalność konsultingową (tłumaczenia, przygotowywanie umów etc.) i w ramach tej działalności wynajmuję budynek obcej firmie. Wynajem stanowi 90% przychodów (...)

  • Odliczenie kosztów operacji wzroku od podatku

    W ciągu najbliższego roku planuje poddać się operacji wzroku w klinice. Klinika pobiera opłatę według cennika dla pacjentów nieubezpieczonych i wystawia fakturę za (...)

  • Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej

    Klient zakupił u nas towar - materiały budowlane, które ma zamiar odliczyć w ramach ulgi remontowej na fakturę zaliczkową. Dał zaliczkę, otrzymał fakturę zaliczkową (...)

  • Remont za środki zwolnione od podatku a ulga

    W 2003 roku sprzedałam garaż, który był zakupiony w okresie krótszym niż 5 lat. Aby uniknąć podatku, zobowiązałam się przeznaczyć te pieniądze na remont i modernizację, (...)

  • Kumulowanie ulgi remontowej z budowlaną

    Czy można w tym samym roku i do tego samego nowo wybudowanego budynku mieszkalnego odliczyć ulgę budowlaną a po jej wykorzystaniu ulgę remontową?


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane