Czy obowiązuje jakiś ustawowy okres przez który nieruchomość będąca podstawą do już zakończonych (...)

Czy obowiązuje jakiś ustawowy okres przez który nieruchomość będąca podstawą do już zakończonych odliczeń podatku w ramach ulgi budowlanej musi pozostać własnością osoby odliczającej podatek czy też nieruchomość może zostać przekazana aktem darowizny w każdej chwili?

Na podstawie art. 14a § 1, i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2002 roku (Dz. U. Nr 14, z 2000 r., poz.176 z późn. zm.), w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509, z późn. zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 25 kwietnia 2007 roku, uzupełnionego w dniu 1 czerwca 2007 r., w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Porady prawne

p o s t a n o w i ł

uznać stanowisko Państwa, w sprawie prawa do przekazania córce aktem darowizny swojej części nieruchomości bez obowiązku zwrotu ulgi podatkowej związanej z nabyciem działki budowlanej oraz budową budynku mieszkalnego - jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25 kwietnia 2007 roku wpłynął wniosek Państwa dotyczący udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:

Czy obowiązuje jakiś ustawowy okres przez który nieruchomość będąca podstawą do już zakończonych odliczeń podatku w ramach ulgi budowlanej musi pozostać własnością osoby odliczającej podatek czy też nieruchomość może zostać przekazana aktem darowizny w każdej chwili?

Stan faktyczny:W 1999 r. nabyliśmy wspólnie z córką działkę budowlaną na terenie Warszawy. Na w/w działce w latach 2000-2006 został wybudowany dom jednorodzinny, posiadający od 2006 r. pozwolenie na użytkowanie. Zarówno działka jak i znajdujący się na niej budynek są wspólną własnością naszej córki oraz nas - w proporcjach połowa nasza, połowa córki. Przy zakupie działki jak również podczas budowy domu skorzystaliśmy z ulgi budowlanej ? mieszkaniowej, której odliczenie zakończyliśmy w roku podatkowym 2006.


Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Zdaniem strony, jako osoby korzystające z ulgi budowlanej po zakończeniu jej odliczania mogą w dowolnym momencie, począwszy od dnia zakończenia odliczenia nieruchomość będącą podstawą skorzystania z ulgi przekazać aktem darowizny córce, bez konieczności zwrotu wykorzystanej ulgi do urzędu skarbowego

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:Zgodnie z art. 27a ust.13 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed01 stycznia 2002 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu ( przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
- do dochodu ( przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Konstrukcja w/w przepisu wskazuje, że przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego, co oznacza, że wystąpienie innych okoliczności niż określone tym przepisem, nie może stanowić podstawy do żądania dokonania przez podatnika zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach wcześniejszych.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny i prawny, należy uznać stanowisko Państwa zawarte w przedmiotowej sprawie jako prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika