Według jakiego kursu mam przeliczyć przychód otrzymany w dolarach USA na złotówki?

Według jakiego kursu mam przeliczyć przychód otrzymany w dolarach USA na złotówki?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60, z późn. zm.), oraz art. 11 ust. 3-4 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, z 2000r., poz. 176, z późn. zm.), Naczelnik Urzedu Skarbowego Warszawa Wola, po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 23 grudnia 2007 roku (data wpływu: 24.01.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 13 stycznia 2007 r. (data wpływu: 26.02.2007 r.) oraz pismem z dnia 29.03.2007 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

Porady prawne

uznać stanowisko Pani, w sprawie przeliczenia dolarów USA z tytułu otrzymanego grantu, na polskie złote ? jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23 grudnia 2006 r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:
Według jakiego kursu mam przeliczyć przychód otrzymany w dolarach USA na złotówki?
Stan faktyczny: podatniczka dnia 26 pażdziernika 2006 r. została nagrodzona grantem Fundacji P z siedzibą w USA w wysokości 20.000 $ USA, a suma grantu wpłynęła na konto walutowe (USD) w Banku XYZ w dniu 7 grudnia 2006 roku.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, dolary USA powinny być przeliczone na złotówki wg kursu kupna z dnia wpłynięcia pieniedzy do banku. Zgodnie z treścia art. 11 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) - 'Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut...'
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: sposób przeliczenia na złote przychodów otrzymanych w walutach obcych został określony w art. 11 ust. 3 ? 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powołane powyżej przepisy stanowią, że:
- ust. 3: ' przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzezeniem ust. 4 ';
- ust. 4 : ' jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje sie kurs sredni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.'

Odnosząc powyższe uregulowanie do przedstawionego przez Pania stanu faktycznego, stwierdzić należy, że przychód z tytułu grantu, otrzymany w walucie obcej winien zostać przeliczony na złote według kursu z dnia wpłaty pieniędzy na Pani konto, w omawianej sprawie według kursu z dnia 07 grudnia 2006 r., mającego zastosowanie przy kupnie walut. W Pani przypadku dzień otrzymania przychodu wyrażonego w walucie obcej pokrywa się z terminem postawienia go do Pani dyspozycji.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie należy uznająć przedstawione przez Panią własne stanowisko w sprawie ? jako prawidłowe.

W związku z powyższym należało postanowić jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika