Czy przy ustalaniu podstawy opodatkowania Spółdzielnia powinna rozdzielić koszty i przychody operacyjne (...)

Czy przy ustalaniu podstawy opodatkowania Spółdzielnia powinna rozdzielić koszty i przychody operacyjne i finansowe na dotyczące działalności opodatkowanej tj. najmui zwolnionej tj. dotyczącej lokali mieszkalnych, użytkowych, którym przysługuje tytuł własności do lokalu a także własnościowych garaży i miejsc postojowych, a tym samym pomniejszyć podstawę opodatkowania o przychody i koszty dotyczące działalności zwolnionej ?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r nr 217 poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007r. (data wpływu do Urzędu 29.06.2007r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy w sprawie: sposobu ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z działalności finansowej i operacyjnej za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny:

Spółdzielnia ustalając podstawę opodatkowania wyniku na działalności finansoweji operacyjnej bierze pod uwagę całe przychody i koszty łącznie z tymi, które pochodzą z działalności w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi tj. nieopodatkowane jak i z działalności opodatkowanej. Są to np. przychody z odsetek od mieszkańców z tytułu nieterminowego wnoszenia opłat od lokali użytkowych w najmie, lokali użytkowych stanowiących własność członków spółdzielni, lokali mieszkalnych oraz zwroty opłaconych kosztów sądowych, koszty opłat komorniczych itp.

Zapytanie:

Czy przy ustalaniu podstawy opodatkowania Spółdzielnia powinna rozdzielić koszty i przychody operacyjne i finansowe na dotyczące działalności opodatkowanej tj. najmui zwolnionej tj. dotyczącej lokali mieszkalnych, użytkowych, którym przysługuje tytuł własności do lokalu a także własnościowych garaży i miejsc postojowych, a tym samym pomniejszyć podstawę opodatkowania o przychody i koszty dotyczące działalności zwolnionej ?

Stanowisko wnioskodawcy:

Spółdzielnia ustalając podstawę opodatkowania wyniku na działalności finansoweji operacyjnej bierze pod uwagę całe przychody i koszty łącznie z tymi, które pochodzą z działalności w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi tj. nieopodatkowane.

Stanowisko organu podatkowego:

Z dniem 01.01.2007r. weszła w życie ustawa z dnia z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2006r. Nr 217 poz. 1589). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym po ww. nowelizacji wolne od podatku są m.in. dochody spółdzielni mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zdaniem organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym przychody uzyskane przez Spółdzielnię z odsetek od mieszkańców z tytułu nieterminowego wnoszenia opłat za lokale mieszkalne, zwroty opłaconych kosztów sądowych i koszty opłat komorniczych związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Natomiast przychody z odsetek z tytułu nieterminowego wnoszenia opłat za lokale użytkowe (w tym również użytkowe z prawem własności do lokalu) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jako przychody nie związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Koszty sądowe i koszty opłat komorniczych związane z ww. przychodami będą natomiast stanowiły koszty uzyskania tych przychodów. Zgodnie bowiem z stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie znak DD6-8213-438/WK/06/339/391 z 22.12.2006r. uzasadnionym jest rozumienie pojęcia ?zasoby mieszkaniowe? przy uwzględnieniu charakteru opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów nie tylko jako lokali mieszkalnych, ale również pomieszczeń i urządzeń wchodzących w skład tych budynków oraz znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również zapewniające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz jego prawidłowe funkcjonowanie, a także administrowanie.Przez ?zasoby mieszkaniowe? należy rozumieć:budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami tj. dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,pomieszczenia znajdujące sie w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj. budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia. Tym samym Spółdzielnia ustalając podstawę opodatkowania wyniku na działalności finansowej i operacyjnej winna rozdzielić przychody i koszty na dotyczące działalności opodatkowanej i wolnej od podatku dochodowego od osób prawnych.

PO U C Z E N I E

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Interpretacja obowiązuje do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika