Czy stosowany przez Spółdzielnię sposób ustalania kosztów a co za tym idzie wielkość podstawy (...)

Czy stosowany przez Spółdzielnię sposób ustalania kosztów a co za tym idzie wielkość podstawy opodatkowania jest prawidłowa czy też koszty winny być przypisywane do najmu z wykorzystaniem wskaźnika sprzedaży? Czy należy stosować zapisy art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r nr 54 poz. 654 z późn. zm.) a jeśli tak to czy w odniesieniu do wszystkich wyżej opisanych rodzajów kosztów czy też jedynie do niektórych takich jak np. wynagrodzenia pracowników biura czy materiały biurowe.?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r nr 217 poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007r. (data wpływu do Urzędu 29.06.2007r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy w sprawie: sposobu ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z działalności opodatkowanej tj. najmu lokali użytkowych za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny:

Spółdzielnia ustalając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych bierze pod uwagę sumę przychodów z najmu lokali użytkowych pomniejszoną o sumę kosztów związanych z tymi przychodami. Koszty te są ustalane kilku etapowo. Składają się na nie następujące elementy:koszty obciążające bezpośrednio lokale w najmie (tj. koszty działalności opodatkowanej) np. koszt napraw dokonanych w lokalu są bezpośrednio przypisywane do budynku i lokalu;koszty obciążające cały budynek np. koszt sprzątania terenu wokół budynku jest dzielony między lokale wynajmowane a inne kategorie lokali (tzn. między występujące w budynku różne rodzaje działalności ? opodatkowaną i nieopodatkowaną) znajdujących się w tym budynku proporcjonalnie do ich powierzchni;koszty związane z tymi lokalami (obciążające całe zasoby spółdzielni) np. koszt wynagrodzeń pracowników biurowych jest dzielony między wszystkie lokale w zasobach spółdzielni proporcjonalnie do powierzchni;w odniesieniu do niektórych pozycji kosztowych np. ochrona jest dzielony proporcjonalnie do ilości lokali.Zasady podziału kosztów i ustalania opłat z powyższych tytułów są zgodne z Uchwałami Rady Nadzorczej określającymi zasady rozliczania kosztów i ustalania opłat a także uregulowaniami zawartymi w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczącymi zarówno zasad rozliczania kosztów na nieruchomości i lokale, ustalania opłat jaki i rozdziału pożytków. Wszystkie te działania winny być prowadzone w odniesieniu do powierzchni lub udziałów.

Zapytanie:

Czy stosowany przez Spółdzielnię sposób ustalania kosztów a co za tym idzie wielkość podstawy opodatkowania jest prawidłowa czy też koszty winny być przypisywane do najmu z wykorzystaniem wskaźnika sprzedaży? Czy należy stosować zapisy art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r nr 54 poz. 654 z późn. zm.) a jeśli tak to czy w odniesieniu do wszystkich wyżej opisanych rodzajów kosztów czy też jedynie do niektórych takich jak np. wynagrodzenia pracowników biura czy materiały biurowe.?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółdzielni prowadzona w wyżej opisany sposób ewidencja kosztów pozwala na prawidłowy ich rozdział a co za tym idzie podstawa opodatkowania jest ustalona prawidłowo. Zastosowanie odmiennej metody ustalania kosztów spowodowałoby zmniejszenie podstawy opodatkowania z uwagi na więcej niż proporcjonalne w stosunku do powierzchni przychody z najmu (większy przychód w przeliczeniu na jednostkę powierzchni z lokali wynajmowanych niż z lokali rozliczanych w ramach sprzedaży nieopodatkowanej).

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r nr 54 poz. 654 z późn. zm.) jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z kórych dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zasadę tę, stosownie do art. 15 ust. 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania, w tym przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio. Warunkiem zastosowania ww. przepisu jest brak wyodrębnienia kosztów z poszczególnych źródeł przychodów. Zdaniem organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym opisany przez Spółdzielnię sposób ewidencji kosztów jest prawidłowy. Metoda i sposób rozliczania kosztów uzyskania przychodów wg miejsca ich powstawania zależy od wewnętrznych uregulowań jednostki. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują bezpośrednio sposobu rozliczania kosztów wg miejsca ich powstawania. Zagadnienia z tym związane regulowane są przepisami ustawy o rachunkowości. Spółdzielnia podaje, że zasady podziału kosztów są zgodne z uchwałami Rady Nadzorczej Spółdzielni oraz uregulowaniami zawartymi w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Kosztami uzyskania przychodów będą więc koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 19992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r nr 54 poz. 654 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika