Czy w momencie dokonania wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (...)

Czy w momencie dokonania wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością u dokonującego tych wpłat powstanie dochód/strata w wysokości różnicy pomiędzy ceną rynkową tych udziałów w dniu dokonania wpłaty a wartością historyczną (ceną nabycia) oraz czy w momencie sprzedaży certyfikatów kosztem uzyskania przychodów będzie wartość historyczna akcji i udziałów za które certyfikaty zostały opłacone ?

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Wola uznał stanowisko wnioskodawcy w zakresie nie rozpoznania obowiązku podatkowego w momencie wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 20.06.2007r Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny opisany we wniosku spółki z dnia 20.06.2007r:

Spółka jako właściciel udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością rozważa możliwość dokonania wpłat na certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym tymi udziałami. Następnie Spółka zamierza zbyć opłacone w ten sposób certyfikaty inwestycyjne.

Pytanie podatnika:

Czy w momencie dokonania wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością u dokonującego tych wpłat powstanie dochód/strata w wysokości różnicy pomiędzy ceną rynkową tych udziałów w dniu dokonania wpłaty a wartością historyczną (ceną nabycia) oraz czy w momencie sprzedaży certyfikatów kosztem uzyskania przychodów będzie wartość historyczna akcji i udziałów za które certyfikaty zostały opłacone ?

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Zdaniem Spółki w momencie dokonania wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością u dokonującego tych wpłat nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych a w momencie sprzedaży certyfikatów kosztem uzyskania przychodów będzie wartość historyczna akcji i udziałów za które certyfikaty zostały opłacone.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r nr 54 poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych,z zastrzeżeniem ust. 7e.

Biorąc pod uwagę treść art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 27 maja 2004r o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. nr 146 poz. 1546 z późn. zm.), w myśl którego przez papiery wartościowe rozumie się papiery wymienione w art. 3 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005r nr 183 poz. 538) tj. akcje, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe oraz prawa majątkowe wynikające z papierów wartościowych, to art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma także zastosowanie do certyfikatów inwestycyjnych.

Zgodnie z art. 7 ustawy o funduszach inwestycyjnych dopuszcza się w celu nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych wpłaty do funduszu inwestycyjnego nie tylko w formie pieniężnej, ale również w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca wnosząc udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego uzyska certyfikaty inwestycyjne. W przedmiotowej sprawie nie wystąpi dochód do opodatkowania. Dochód taki będzie ustalony w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych.Z uwagi na fakt, że nabycie certyfikatów inwestycyjnych nastąpi poprzez wniesienie do funduszu udziałów spółki z ograniczona odpowiedzialnością, koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych należy ustalić na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie udziałów tj. na podstawie wartości historycznej udziałów. Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola postanowił jak w sentencji.


Referencje

IP-PB3-423-144/07-2/JB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika