Czy odszkodowanie wypłacone na podstawie ugody sądowej za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków (...)

Czy odszkodowanie wypłacone na podstawie ugody sądowej za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie działając na podstawie art.216 w związku z art.14a i 14b ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr8 poz.60 ze zmianami/ po rozpatrzeniu pisma z dnia 20.11.2006r uzupełnionego w dniu 05.12.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, że stanowisko zawarte w w/w piśmie dotyczącym opodatkowania odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakład pracy rozwiązał z Panią umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa - rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło bez konsultacji ze Związkami Zawodowymi. W związku z powyższym wniosła Pani do Sądu Pracy pozew przeciw pracodawcy, o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę . W toku postepowania , na skutek negocjacji z pracodawcą została zawarta przed sądem ugoda, zgodnie z którą otrzymała Pani odszkodowanie w wysokości 9.900 zł. Zdaniem Pani wypłacone odszkodowanie korzysta ze zwolnienia na podstawie art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Zgodnie z zasadą wyrażoną z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami/ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegaja wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem;a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,d) odszkodowań przyzanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działow specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach , o których mowa w art. 27 ust.1,g) odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.Zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt 3 lit.g) powyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych nie korzystają kwoty odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub z przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw - otrzymane m.in. na mocy zawartych umów.

Zagadnienie odszkodowań związanych ze stosunkiem pracy zostało szeroko opisane w ustawie z dnia 26.06.1974r. Kodeks pracy /Dz.U. z 1998r. Nr 21 poz.94 ze zm./ W myśl art. 45 § 1 tej ustawy , w razie ustalenia,że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, Sąd Pracy - stosownie do żądania pracownika orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Natomiast w myśl art. 47 tej ustawy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.Jeżeli zatem przepisy Kodeksu Pracy określają wysokośc odszkodowań z tytułu rozwiązania umów o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, kwoty te otrzymane na mocy zawartych umów nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.Stosownie natomiast do treści art.21 ust.1 pkt 3b ustawy, wolne od podatku dochodowego są: inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań;a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.Mając powyższe na uwadze wypłacone Pani w 2006 roku odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art.12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Pani zawartego we wniosku.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej/. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika