Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość zrealizowanych przez pracownika (...)

Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość zrealizowanych przez pracownika opcji nabycia akcji stanowi przychód z kapitałów pieniężnych? Czy w związku z tym podatek dochodowy mozna rozliczyć deklaracją PIT-38?

Na podstawie art.216 w związku z art. 14a i art.14b ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2006r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodu uzyskanego w wyniku realizacji opcji akcji (prawo do akcji) i ich późniejszej sprzedaży na giełdzie zagranicznej jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan pracownikiem spółki w Polsce i otrzymał Pan od firmy opcje nabycia akcji spółki macierzystej (Korporacji) z siedzibą w USA.

Porady prawne

Opcje nabycia akcji pozwalają na nabycie określonej liczby akcji za cenę wykonania. Opcje są imienne i co do zasady niezbywalne. W chwili przyznania opcji jest ustalana cena wykonania ( zwykle w wysokości wartości rynkowej akcji w dniu przyznania takich opcji). Opcje oznaczają generalne prawo zbycia akcji po określonym czasie. Realizacja opcji jest równoważna z nabywaniem akcji po przyrzeczonej cenie wykonania z jednoczesną sprzedażą akcji po aktualnym kursie rynkowym. Realizując opcje otrzymał Pan różnicę pomiędzy ceną opcji a ceną rynkową akcji z dnia sprzedaży pomniejszoną o prowizję maklerską i koszty obsługi. Według Pana dochód ze sprzedaży powyższych akcji należy rozliczyć jako dochody z kapitałów pieniężnych w wysokości 19% w PIT-38 po zakończeniu roku podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym oraz obowiązujacymi przepisami stwierdza co nastepuje.

W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst : Dz.U.Nr 14 poz.176 z późn. zmianami) uzyskanie przez pracownika opcji na nabycie akcji spółki macierzystej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz jej następna realizacja poprzez nabycie akcji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u podatnika.

Przychód powstaje dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji. Przychód z tego tytułu stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych o których mowa w art.17 ust.1 pkt 6 lit.a w/w ustawy.

Stosownie do treści powyższego przepisu za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choć nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zostały określone w art.30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem podatek dochodowy od dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.23 ust.1 pkt 38 w/w ustawy.

W myśl art.23 ust.1 pkt 38 - za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Dochodów ze zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Podlega on opodatkowaniu w odrębnym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym /PIT-38/ składanym po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Jeżeli podatnik, na którym w Polsce ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy - osiąga dochody ze zbycia papierów wartościowych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów oblicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą (art.30b ust.5a).

Zasadę tę stosuje się odpowiednio w przypadku podatnika uzyskującego wyżej wymienione dochody wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (art.30b ust.5b).

Jak wynika z wniosku w 2006 roku uzyskał Pan przychód ze sprzedaży na giełdzie akcji nabytych w wyniku realizacji opcji pracowniczych. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym w świetle cytowanych przepisów podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, które stanowić będzie cena akcji z dnia przyznania opcji, powiększona o koszty transakcji.

Uzyskany w walucie obcej dochód, stosownie do przepisu art.11 ust.3 w/w ustawy przelicza się na złote wg kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote wg kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.

Zgodnie z art.14a par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretcja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 par.1 pkt1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej - czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje

IBPB2/415-719/08/HS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika