Czy obdarowana, która skorzystała z ulgi mieszkaniowej z tytułu nabycia w drodze darowizny lokalu (...)

Czy obdarowana, która skorzystała z ulgi mieszkaniowej z tytułu nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego, utraci prawo do tej ulgi, jeżeli dokona zbycia nabytego w drodze darowizny lokalu mieszkalnego przed upływem wymaganego pięcioletniego okresu zamieszkiwania, ale nadal mimo zbycia będzie zamieszkiwała w lokalu nabytym w drodze darowizny?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a, art.14 § 1, § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie w odpowiedzi na Pana wniosek w kwestii interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn (darowizny)

postanawia

uznać stanowisko Pana zawarte we wniosku za prawidłowe

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stan przedstawiony we wniosku jest następujący:

Przedmiotem darowizny dokonanej w 2001r.- przez rodziców na rzecz córki był wyodrębniony z budynku mieszkalnego samodzielny lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie. Organ podatkowy wydał decyzje ustalające podatek od darowizny zgodnie z przepisami prawa. W decyzji tej zastosowano ulgę przewidzianą w art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, polegającą na wyłączeniu z podstawy opodatkowania wartość nabytego w drodze darowizny lokalu mieszkalnego. W chwili obecnej obdarowana zamierza dokonać darowizny ww. lokalu mieszkalnego na rzecz swojej matki. Z pisma Pana wynika, że strona obdarowana nadal będzie zamieszkiwać w ww. lokalu mieszkalnym ( przez okres dochowania ulgi).

Pytanie podatnika

Czy obdarowana, która skorzystała z ulgi mieszkaniowej z tytułu nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego, utraci prawo do tej ulgi, jeżeli dokona zbycia nabytego w drodze darowizny lokalu mieszkalnego przed upływem wymaganego pięcioletniego okresu zamieszkiwania, ale nadal mimo zbycia będzie zamieszkiwała w lokalu nabytym w drodze darowizny?

Stanowisko podatnika

W Pana ocenie, zbycie lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny przez obdarowaną innej osobie, nie spowoduje utraty prawa do ulgi przewidzianej w art.16 ust 1 ww. ustawy , pod warunkiem zamieszkiwania nadal w tym lokalu przez 5 lat od dnia określonego w ust.2 pkt 5 lit.a lub b) tego przepisu .

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. W myśl art.16 ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym: 1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej-nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Zgodnie z art.16 ust.2 wymienionej ustawy ulga, o której mowa powyżej przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust.4 ustawy podatku od spadków i darowizn2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przenoszą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu powyższego małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia zeznania podatkowego,4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Zgodnie z art.16 ust.2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zbycie lokalu mieszkalnego nabytego przez obdarowaną w drodze darowizny i dalsze w nim zamieszkiwanie nie spowoduje utraty ulgi mieszkaniowej. Ulga mieszkaniowa może być zastosowana w stosunku do osób, które spełniają wymogi zawarte w art.16 ust.2 wymienionej ustawy. Wśród wymienionych przesłanek ustawodawca nie zawarł zakazu zbycia nabytego prawa. Zasadniczym celem powyższej ulgi jest zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych nabywcy.Zatem jeżeli zbycie lokalu mieszkalnego, w stosunku do którego obdarowana nabyła wcześniej prawo do ulgi określonej powyższego art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie spowoduje zmiany miejsca zamieszkania, wówczas zachowa ona prawo do nabytej ulgi.Dla korzystania przez zbywcę z ulgi na dotychczasowych warunkach ważny jest fakt zamieszkiwania w danym lokalu, tak aby zamieszkiwanie to zaspokajało podstawowe potrzeby mieszkaniowe podatnika.Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika