Czy podatek od czynności cywilnoprawnych powinna płacić strona sprzedająca, jeżeli został on uiszczony (...)

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych powinna płacić strona sprzedająca, jeżeli został on uiszczony przez stronę kupującą w dniu sporządzenia aktu notarialnego?

Na podstawie art. 14a, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie w odpowiedzi na Państwa wniosek z dnia 22.03.2005r. w kwestii interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

postanawia

uznać stanowisko Państwa zawarte we wniosku za zasadne.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 22.03.2005r. wpłynęło do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie zapytanie Państwa o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełnione w terminie (uściślenie zapytania), dotyczące płatności podatku od czynności cywilnoprawnych przez stronę sprzedającą w przypadku gdy podatek ten został uiszczony przez stronę kupującą przy zawarciu umowy sprzedaży - akt notarialny Rep. A. nr ......... z dnia 18.02.2005r.

Umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych na podst. art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. ?a? ustawy z dn. 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr. 41, poz. 399) podlegają temu podatkowi.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy wynika zasada samoopodatkowania z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, tj. w dniu 18.02.2005r.

W związku z art. 4 i 5 ust. 1 i 2 obowiązek podatkowy ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych, a jeżeli jedna ze stron jest zwolniona od podatku obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na pozostałych stronach tej czynności

W myśl art. 6 ust. 1 pkt.1 lit. ?c? tejże ustawy podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z dnia dokonania tej czynności.

W świetle powołanych przepisów wynika, że w przypadku podwyższenia wartości nieruchomości przez organ podatkowy zapłata podatku ciąży solidarnie na stronach tej czynności.

Pouczenie

Zgodnie z art. 14a § 4 oraz art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.Obowiązują one do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionego stanu.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika zgodnie z art. 14 b § 1, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14 b § 2 ww. ustawy


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika