Czy spółka ma prawo odliczyć VAT w całości od faktury dokumentującej zapłacone łącznie raty (...)

Czy spółka ma prawo odliczyć VAT w całości od faktury dokumentującej zapłacone łącznie raty leasingowe za okres od dnia 07.07.2003r. do dnia 10.10.2003r.

Na podstawie art.14a, art.14 b §1 i §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity:Dz.U. Nr 8, poz.60 z dnia 4 stycznia 2005 r. ze zm.) w związku z pismem z dnia 1.12.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 10.01.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia i zwrotu podatku VAT od leasingowanego przez spółkę samochodu Naczelnik Urzędu Skarbowego

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

W dniu 16.06.2000r. spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego z firmą X. S.A. Był to leasing samochodu ciężarowego Volvo S 40 (dopuszczalna ładowność 560 kg) w świetle ówcześnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.Do dnia 2.05.2003r. firma X. S.A. w upadłości wystawiała faktury za leasing w/w samochodu, po tym terminie jednak zaniechała przesyłania faktur do spółki, na podstawie których wnioskodawca mógłby odliczać podatek VAT.

Spółka w dalszym ciągu (pomimo braku faktur) przesyłała wpłaty leasingowe wg harmonogramu na konto X. S.A.nie ujmując rat w kosztach uzyskania przychodów oraz nie odliczając od czerwca 2003 r. podatku VAT od leasingu powyższego samochodu. Ostatniej wpłaty dokonano w dniu 2.09.2004r.

Zakończenie umowy powinno nastąpić w dniu 10.06.2004r. , jednak formalne zakończenie leasingu nastąpiło dopiero w dniu 28.11.2005r. Tego też dnia firma X. S.A. wystawiła zaległą fakturę za zapłacone już przez spółkę raty leasingowe za okres od dnia 7.07.2003r. do dnia 10.10.2003r. (łącznie).

Ponadto spółka wyjaśnia, że przedmiotowy samochód w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) nie spełnia wymogów dotyczących prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zapłaconych rat leasingowych.

Pytanie podatnika:

Czy spółka ma prawo odliczyć VAT w całości od faktury dokumentującej zapłacone łącznie raty leasingowe za okres od dnia 7.07.2003 r. do dnia 10.10.2003r.

1. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

W ocenie spółki odliczenie podatku od towarów i usług jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia zawarcia umowy leasingowej przysługiwało pełne prawo do odliczenia powyższego podatku.

2.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż stosownie do przepisu art.19 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

W myśl art.25 ust.1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego sie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingowych tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.

W odniesieniu do wyżej przytoczonego przepisu Minister Finansów dokonał urzędowej interpretacji prawa pismem z dnia 29 stycznia 2002r. znak:K S4-8540-2/01/02 05-1-OPR-10/2 uznając, iż za osoby uprawnione do odliczania podatku VAT z tytułu zakupu samochodu , przerobionego na samochód ciężarowy uważa się osoby, które:

1)nabyły ? w okresie do dnia 1 stycznia 2001 r. - samochód osobowy,który został przerobiony na samochód ciężarowy, co zostało potwierdzone stosownym wpisem do dowodu rejestracyjnego tego samochodu,

2)wykorzystywały ten samochód w prowadzeniu działalności gospodarczej, przy czym charakter tej działalności wymagał posiadania samochodu ciężarowego,

3)przeróbki samochodu, uprawniające do zaliczenia tego pojazdu do samochodów ciężarowych ( zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami) zostały faktycznie dokonane, co można stwierdzić na podstawie zaświadczeń, bądź na podstawie innych dowodów, wydawanych przez upoważnione stacje kontroli pojazdów, dokumentujących te przeróbki.

Osobami uprawnionymi do odliczenia podatku są również osoby, które użytkują samochód na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Ponadto rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2000 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 121, poz. 1296) wprowadzone zostały przepisy § 12 ust. 3 i 4, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2001r. Zgodnie z ww. przepisami podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku, o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów. Powyższe dotyczyło również samochodów użytkowanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze z wyjątkiem umów zawartych przed 1 stycznia 2001r., jeżeli umowa ta została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2001r,

Kserokopia umowy załączona do niniejszego wniosku zawiera informację o jej poświadczeniu (zarejestrowaniu) w dniu 8.01.2001roku.

Powyższe prowadzi do wniosku, że spółka nabyła prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z rat leasingowych na mocy ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r, obowiązującej do dnia 30.04.2004 roku

Jednak w związku z faktem, że z prawa do odliczenia podatku naliczonego spółka będzie korzystała w okresie obowiązywania ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług Dz.U.Nr 54 , poz.535 ze zm.( faktura została wystawiona w listopadzie 2005 r.) należy stosować przepisy tej ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust.7 w/w. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust.3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może przekroczyć kwoty 5000 zł - podstawa prawna: ( art.86 w/w. ustawy od towarów i usług w związku z art.7 ustawy z 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ? Dz. U. Nr 90, poz. 756).

Ponadto stosownie do przepisu przejściowego art.154 ust.1 w/w. ustawy, przepisu art.86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Przepis ust. 1 ma zastosowanie:

1.w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnianiazmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz

2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r.

Z powyższych przepisów wynika, że:

warunkiem odliczenia podatku VAT w całości od umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy tj. do dnia19.04.2004r. było zarejestrowanie umowy najmu, dzierżawy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r. W przypadku nie spełnienia warunków określonych w art.154 ust.2 ustawy podatnik traci nabyte ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przywileje. Warunki zawarte w art.154 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące leasingu nie działają wstecz. Spółka T.przedmiotowej umowy leasingu w w/w terminie nie zarejestrowała w tutejszym urzędzie skarbowym. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w obecnym porządku prawnym kwota podatku naliczonego stanowi 50%, natomiast suma kwot w całym okresie użytkowania nie może przekroczyć kwoty 5000 zł.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska spółki w sprawie pełnego odliczenia podatku VAT od umowy leasingu samochodu zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i postanowił jak w sentencji.

P o u c z e n i e

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b §1 i § 2 w/w ustawy ? Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na powyższe postanowienie na mocy art.14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika