Czy podatek VAT ze sprzedaży działek zakupionych przez obydwojga małżonków w ramach wspólności (...)

Czy podatek VAT ze sprzedaży działek zakupionych przez obydwojga małżonków w ramach wspólności ustawowej małżenskiej wraz z wybudowanymi na nich lokalami mieszkalnymi może być rozliczony w całości przez firmę małzonka, który prowadzi działalność gospodarczą ?


Na podstawie art. 14a, 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r. ze zm.), w związku z pismem z dnia 09.10.2006r. uzupełnionym w dniu 09.11.2006r. w części dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych wraz z wybudowanymi na nich lokalami mieszkalnymi przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


p o s t a n a w i a

Porady prawne


uznać Pani stanowisko za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


I. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą pod firmą ,, XXX', która zajmuje się zagospodarowaniem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek, a w szczególności budową a następnie sprzedażą wybudowanych domów. W dniu 07.09.2006r. nabyła Pani wraz z mężem ( na współwłasność małżeńską ) działki budowlane, które w całości będą przeznaczone na cele prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. W przyszłości zamierza Pani dokonywać sprzedaży w/w działek wraz z wybudowanymi na nich lokalami mieszkalnymi. Podatek od towarów i usług z tytułu tych transakcji w całości będzie rozliczany przez Pani firmę a następnie zaksięgowany w ewidencji sprzedaży i wykazany w deklaracji VAT-7.

Pytanie wnioskodawcy:

Czy podatek VAT ze sprzedaży działek zakupionych przez obydwojga małżonków w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej wraz z wybudowanymi na nich lokalami mieszkalnymi może być rozliczony w całości przez firmę małżonka, który prowadzi działalność gospodarczą?.

II. Stanowisko wnioskodawcy do oceny stanu faktycznego:

W Pani ocenie podatek VAT od w/w czynności należy rozliczyć w całości w firmie prowadzonej przez jednego z małżonków.

III. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie w/w zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest ograniczony przez dwa czynniki: przedmiotowy i podmiotowy. Opodatkowaniu podatkiem VAT ( zakres przedmiotowy ), zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z póź. zmianami ) , podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art. 2 pkt 6 cyt. ustawy ).

Podatnikami zaś ( zakres podmiotowy ) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności ( art. 15 ust. 1 ww. ustawy ). Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ww. ustawy ). Z definicji zawartej w art. 15 ust. 2 ww. ustawy wynika , że działalność gospodarcza dla celów VAT jest to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, lecz również za działalność gospodarczą uznaje się czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługodawców wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych transakcji wskazują na zamiar ich wykonania w sposób częstotliwy.

Na gruncie ustawy o VAT wykonywanie takich czynności należy uznać za działalność gospodarczą, a ww. podmiot za podatnika w rozumieniu art. 15 ww. ustawy, co skutkuje opodatkowaniem podatkiem VAT wykonywanych przez ten podmiot tych czynności.

Zgodnie z przedstawionym stanem prawnym i faktycznym przedmiotem dostaw w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej są nieruchomości będące wspólną własnością małżonków. Przepisy w/w ustawy o podatku od towarów i usług jak wyżej wspomniano definiują zarówno pojęcie podatnika, jak i pojęcie działalności gospodarczej. Na gruncie tej ustawy status prawnopodatkowy małżonków określony jest w zależności od przyjętej przez nich formy prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi taką działalność i małżonkowie nie zawrą umowy spółki cywilnej, podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku. Podatek od towarów i usług od w/w transakcji ( także ten przypadający w części na małżonka) może zostać rozliczony w imieniu obojga małżonków przez firmę małżonka zarejestrowanego do podatku VAT.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie postanowił jak w sentencji.

Wniosek w części dotyczącej pytania w zakresie podatku dochodowego zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika