Czy koszty usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów (...)

Czy koszty usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów poniesione przez spółkę w 2004 r należy rozliczać wskaźnikiem do sprzedaży tych usług stanowiących dla celów podatkowych przychód w 2004 r oraz w 2005 r.

POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a oraz art. 216 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. DZ. U. z 2005r. nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie po rozpatrzeniu wniosku z dn. 09.03.2005r.

postanawiauznać za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wyszkowie w sprawie sposobu rozliczenia kosztów m-ca XII 2004r. do sprzedaży usług stanowiących dla celów podatkowych przychód w 2004r. oraz w 2005r

UZASADNIENIEW dn. 09.03.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie zaliczenia w koszty prowadzonej działalności kosztów poniesionych przez spółkę w 2004r. (w całości bądź proporcjonalnie) w stosunku do uzyskanych przychodów w 2004r. oraz 2005r. Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że:Podstawową działalnością Zakładu jest świadczenie usług o charakterze ciągłym, polegającym na rozprowadzaniu wody, gospodarki ściekami oraz inne w marginalnym zakresie. Przepisem art. 1 pkt 7 lit. d ustawy z dn. 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1957) wprowadzono z mocą obowiązującą od 01.01.2004r. zmianę do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez dodanie w art. 12 ust. 3d. W w/w ustępie sprecyzowano datę uzyskania przychodu z tytułu świadczenia usług określonych w tym przepisie. Za datę powstania przychodu z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień m-ca w którym wystawiono fakturę.Jeżeli w fakturach z tytułu płatności w/w usług wystawionych w grudniu 2004r. wyznaczono termin płatności na styczeń 2005r. to przychód należny Spółce w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy podatkowej powstanie w styczniu 2005r. Powyższy przepis ma zastosowanie od 1 stycznia 2004r. Wobec powyższego zwrócono się z pytaniem ? czy koszty usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów poniesione przez spółkę w 2004r. należy rozliczać wskaźnikiem do sprzedaży tych usług stanowiących dla celów podatkowych przychód w 2004r. oraz 2005r.Zdaniem spółki ?zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust.4 ustawy podatkowej do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu grudniu 2004r. należy zaliczyć wszystkie koszty poniesione w tym miesiącu, o ile nie można ich w sposób bezpośredni przypisać do przychodów uzyskanych w miesiącu styczniu 2005r., brak w przepisach podstawy do rozliczenia kosztów wskaźnikiem?.

Porady prawne

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 12 ust. 3d pkt. 3, art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.).Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.Zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj.

są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku w którym zostały poniesione.

Kwestie związane z przypsaniem kosztów do właściwego okresu podatkowego reguluje art. 15 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych . Zgodnie z zasadą zawartą w tym przepisie , koszty uzyskania przychodów są potrącalne w roku (okresie ) , którego dotyczą a nie w roku (okresie ) ich faktycznego poniesienia . Wydatek staje się więc kosztem w dacie faktycznego poniesienia tylko w przypadku , gdy nie jest możliwe zarachowanie go do tego okresu , którego dotyczy , albo gdy ustawa wyraźnie nakazuje , by czynić to w okresie faktycznego poniesienia .

W przypadku prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie rozprowadzania wody oraz gospodarki ściekami (o której mowa w zapytaniu), przychód dla celów podatkowych powstaje w terminie płatności wynikającym z faktury, a jeżeli termin ten nie jest określony, w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę (art. 12 ust. 3d pkt 3) ustawy. Zatem w odniesieniu do kosztów bezpośrednich, to zasadniczo (z wyjątkiem kosztów, których zarachowanie nie było możliwe) potrąca się koszty faktycznie poniesione albo tylko zarachowane (zaksięgowane), o ile pozostają one w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z faktycznie otrzymanymi albo należnymi przychodami danego miesiąca, a inny termin nie wynika z przepisu art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (katalog kosztów negatywnych). Oznacza to, że poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. W związku z tym podmiot musi zatem określić, które ponoszone przez niego koszty mogą zostać przyporządkowane do konkretnych przychodów i odpowiednio zakwalifikować je do kosztów podatkowych w dacie uzyskania tego przychodu. Natomiast te koszty, których podmiot nie może powiązać z konkretnymi przychodami, powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 zł do zażalenia i po 0, 50 zł do każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika