Czy wymagane jest złozenie deklaracji CIT w przypadku sprzedaży w drodze przetargu używanej nieruchomości (...)

Czy wymagane jest złozenie deklaracji CIT w przypadku sprzedaży w drodze przetargu używanej nieruchomości zabudowanej a kwota uzyskana ze sprzedaży jest w całości przeznaczona na budowę wielorodzinnego budynku mieszka;nego na wynajem ?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 17 ust. 1 pkt 4j ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.12.2006r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie składania deklaracji CIT, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdzaże stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie Wnioskiem z dnia 06.12.2006r. Spółka. z o.o.- zwróciła się o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie składania deklaracji CIT.

Porady prawne

Stan faktyczny opisany przez stronę: Wnioskodawca w 2006 roku w wyniku przetargu dokonał sprzedaży używanej nieruchomości zabudowanej a kwota uzyskana ze sprzedaży jest w całości przeznaczona na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego na wynajem.

Pytanie:Czy wyżej przedstawione zdarzenie wymaga złożenia deklaracji CIT?

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy z przytoczeniem przepisu prawa: Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje: Wnioskodawca sprzedał w wyniku przetargu nieruchomość a kwota uzyskana z tego tytułu w całości jest przeznaczona na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego na wynajem. Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy w związku z tym musi złożyć deklarację CIT. Zdaniem wnioskodawcy w związku z przytoczonym stanem faktycznym, Spółka nie ma obowiązku składania takiej deklaracji, gdyż nie doszło do zmiany stanu faktycznego przedstawionego w złożonym oświadczeniu dnia 13.01.2006r. uzasadniającego zwolnienie ze składania deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu, przeznaczonego w całości w przypadku Spółki na cele statutowe związane z budową mieszkań na wynajem. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny zauważono co następuje: Zgodnie z art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 54, poz. 654 z 2000 roku z późn. zm.) podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17ust. 1b, 1e i 1f ? jest zwolniony od obowiązków wynikających z ust. 1 czyli od obowiązku składania deklaracji według ustalonego wzoru, od dnia złożenia tego oświadczenia. W razie zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1-4. W przypadku Spółki z o.o. , nie doszło do zmiany stanu faktycznego, gdyż osiągnięty dochód ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości został przeznaczony w całości na cele statutowe związane z budową mieszkań na wynajem oraz eksploatacją zasobów mieszkaniowych na zasadach najmu. Spółka nie ma zatem obowiązku deklarowania i płacenia podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu.

A zatem stanowisko Sp. z o.o. ? zawarte we wniosku jest prawidłowe. Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji

Niniejsza interpretacja , co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie: Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja Podatkowa


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika