Czy do zasobów mieszkaniowych zaliczamy wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne (w tym wbudowane (...)

Czy do zasobów mieszkaniowych zaliczamy wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne (w tym wbudowane i wolnostojące lokale handlowo - usługowe) jak i związane z nimi grunty oraz prawo wieczystego użytkowania znajdujące się w ewidencji księgowej spółdzielni i mającej odzwierciedlenie w funduszu zasobowym wkładów mieszkaniowych i wkładów budowlanych?

Postanowienie . Na podstawie art. 165a §1 w związku z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 10.10.2006r. o pisemną interpretację stosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zapytania:

Czy do zasobów mieszkaniowych zaliczamy wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne (w tym wbudowane i wolnostojące lokale handlowo - usługowe) jak i związane z nimi grunty oraz prawo wieczystego użytkowania znajdujące się w ewidencji księgowej spółdzielni i mającej odzwierciedlenie w funduszu zasobowym wkładów mieszkaniowych i wkładów budowlanych?p o s t a n o w i łodmówić wszczęcia postępowania w w/w sprawie

Porady prawne

u z a s a d n i e n i eWnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie w dniu 10.10.2006 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa X wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.We wniosku stwierdzono, że brak urzędowej definicji zasobów mieszkaniowych powoduje, że pojęcie to nie jest jednolicie rozumiane, co rodzi nieporozumienia przy interpretacji przepisów dotyczących gospodarki tymi zasobami. Wnioskodawca powołuje się na Uchwałę Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (M.P. Nr 25, poz. 151) oraz pismo okólne Nr 17 z dnia 27.08.1975 r. Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego i Komunikat Nr 11 z 1997 r., w którym określa co rozumie się przez 'zasoby mieszkaniowe'.

Należy jednak jednoznacznie stwierdzić, że uchwała Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 roku w sprawie amortyzacji środków trwałych (M.P. Nr 25, poz. 151) została uchylona z dniem 01 stycznia 1984 roku, z chwilą wejścia w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 roku w sprawie amortyzacji majątku trwałego jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 72, poz. 320).

W tej sytuacji bezzasadne jest powoływanie się przez wnioskodawcę na jakąś bliżej nieokreśloną decyzję Ministra Finansów czy też pismo okólne Nr 17 Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego z dnia 27 sierpnia 1975 roku w sprawie amortyzacji środków trwałych w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego, które zostały wydane w oparciu o uchyloną już uchwałę Rady Ministrów. Z chwilą bowiem uchylenia aktu prawnego będącego podstawą wydania rozporządzeń, decyzji, pism okólnych również one straciły swoją moc.

W związku z powyższym należy zauważyć, iż stosownie do postanowień art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie wnioskodawcy dotyczy natomiast przepisów ustawy z dnia 15.12.200r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j. t. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (j. t. z 2002r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), a tym samym wykracza poza zakres prawa podatkowego. Zatem stosownie do postanowień art. 165a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 w związku z art. 165a §2 Ordynacji podatkowej).Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej t. j. z 2004r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika