PODATNICZKA wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej dokonywania (...)

PODATNICZKA wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej dokonywania korekty podatku od towarów i usług dla zakończonego roku podatkowego.

Pismem z dnia 23.02.2007r. Pani ......... wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej dokonywania korekty podatku od towarów i usług dla zakończonego roku podatkowego.

Zgodnie z wnioskiem nabywane towary i usługi Podatnik wykorzystuje do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do odliczenia jak i czynności w związku z którymi takie prawo mu nie przysługuje. Wg wniosku Pani .... w trakcie roku podatkowego odlicza podatek w ustalonej proporcji na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzednim. Po zakończeniu roku podatkowego zobowiązana jest ona dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, wyliczonego w minionym roku o proporcję ustaloną za rok poprzedni. W rozliczeniu za rok 2006 różnica między podatkiem podlegającym odliczeniu za ten rok a kwotą wstępnie odliczonego w deklaracjach za okres styczeń ? grudzień 2006r. wynosi 2%.

Porady prawne

Odpowiadając na zapytanie Podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wyjaśnia, iż zgodnie z dyspozycją art.90 ust.1 - 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zmianami), w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik zobowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot o których mowa w zdaniu poprzednim, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku należnego.

Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.Zgodnie z art.91 ust.1 ustawy o VAT po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art.86 ust.1 jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art.90 ust.2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art.90 ust.2-6 lub w przepisach wydanych na podstawie art.90 ust.11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art.90 ust.4 a proporcja określona w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Reasumując, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie jeżeli różnica między proporcjami nie przekracza 2 punktów procentowych Podatnik nie dokonuje korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku podatkowego.

Należy jednak zaznaczyć, iż organ podatkowy udzielając interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zasadności ustalenia proporcji określonej przez Podatnika jako ?bazowej?, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Z godnie z art.14a §2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Podatnika wniosku na dzień obowiązywania w/w przepisów w zakresie podatku od towarów i usług na dzień złożenia wniosku i na dzień wydania niniejszego postanowienia. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy. Zgodnie z art.14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika