Czy dostawa gruntów na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. powinna być zwolniona od podatku VAT (...)

Czy dostawa gruntów na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. powinna być zwolniona od podatku VAT w sytuacji, gdy grunty te stanowią własność Skarbu Państwa a stacje transformatorowe posadowione na tych gruntach należą do Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. (stacje zostały wybudowane w latach 80-tych)?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a §1, §3 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym zapytaniem w dniu 16-04-2007r. w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowegow Żurominie

? stwierdza, iż stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku z dnia 16-04-2007r. jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16-04-2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie odpowiedzi na w/w pytanie.

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny:Zarządzeniem z dnia 08-12-2006r. Wojewoda Mazowiecki na wniosek podatnika zwolnił z obowiązku zbycia w drodze przetargu oraz wyraził zgodę na zbycie z zasobu Skarbu Państwa nieruchomości zabudowanych stacjami transformatorowymi na rzecz Koncernu Energetycznego ENERGA S.A.Przedmiotem zbycia na rzecz w/w jednostki będą tylko działki gruntu. Budowle posadowione na działkach stanowią własność Koncernu Energetycznego ENERGA S.A.

Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług sposób opodatkowania nieruchomości gruntowej zabudowanej jest uzależniony od rodzaju budynku, który na tym gruncie został posadowiony. Zgodnie z art. 29 ust.5 cyt. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania wartości gruntu. A więc co do zasady, grunt podlega opodatkowaniu według takiej samej stawki podatku od towarów i usług, jaką są opodatkowane budynki posadowione na tym gruncie.

Zwolniona zaś od podatku jest taka dostawa gruntu, na którym jest posadowiony obiekt używany w rozumieniu ustawy. Budynki i budowle lub ich części są uważane za towary używane, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej pięć lat.

W niniejszym przypadku występuje złożoność problemu ? bezspornym jest fakt, że są to nieruchomości zabudowane, jednakże przedmiotem zbycia będzie tylko działka gruntu. Budowle zaś zostały wybudowane w latach 80-tych ubiegłego wieku ze środków Zakładu Energetycznego i stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Wnioskodawca jest zdania, ze jeżeli budowle ? stacje trafo są trwale z gruntem związane i są towarami używanymi, sprzedawane grunty winny być zwolnione od podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.

U. Nr 54, poz.535 ze zm) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powyższego wynika, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca w uzasadnieniu swojego stanowiska w sprawie powołał się na treść art. 29 ust.5 cyt. ustawy, ?W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie uważa, że powyższy przepis nie ma zastosowania do opisanego stanu faktycznego. Ustawodawca odniósł się w nim jedynie do przypadku, gdy występuje dostawa budynku/ budowli lub ich części łącznie z gruntem.

Zatem, zdaniem tutejszego organu podatkowego, dostawa gruntu opisanego powyżej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, postanowiono jak w sentencji.Interpretacji udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla podatnika i obowiązuje do czasu jej zmiany lub uchylenia.Niniejsza interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na postanowienie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żurominie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika