Jakie dokumenyty są wystarczające do stwierdzenia i uznania , że przychód uzyskany ze sprzedaży (...)

Jakie dokumenyty są wystarczające do stwierdzenia i uznania , że przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego został wydatkowany zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 32 lit.a) lub lit e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ?

We wniosku podatnik przedstawił nastepujący stan faktyczny.

W dniu 02-02-2006r ,podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym oświadczenie , w którym zobowiązał się do wydatkowania kwoty uzyskanej z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego , w okresie dwóch lat licząc od dnia sprzedaży zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 32 lit a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Następnie w dniu 18.09.2006 r. strona nabyła lokal mieszkalny na podstawie umowy przedwstępnej. Zgodnie z aneksem nr 1 do umowy przedwstepnej dokonano zapłaty za przedmiot umowy zgodnie z harmonogramem , wydatkując przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego , realizując tym samym swoje zobowiązanie do wydatkowania w okresie 2 lat przychodu ze sprzedaży złożone w oswiadczeniu z dnia 02.02.2006 r. Potwierdzenie zapłaty stanowią faktury VAT . Zdaniem strony faktury VAT są dokumentami stwierdzającymi wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego .

Porady prawne

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez wnioskodawce stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie, tutejszy organ podatkowy przedstawia następujące stanowisko.

Zgodnie z art.28 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. ( Dz. U z 2000 r nr 14 poz. 176 ze zm.) podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majatkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit.a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % przychodu . Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędfui skarbowego , którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika .

W myśl art. 28 ust 2 a w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. zasada o której mowa w wyżej wymienionym przepisie nie ma zastosowaniea do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majatkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a)-c) , którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą w terminie , że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit.a) lub lit.e) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Z powołanego przepisu wynika , że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego , dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majatkowych wymienionych w ustawie jest wydatkowanie otrzymanego przychodu wyłącznie na cele mieszkaniowe określone w wyżej wymienionym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a)-c).Jednocześnie należy zauważyć , iż do wyżej wymienionego zwolnienia przychodu nie jest niezbędne nabycie lokalu mieszkalnego , w okresie dwóch lat od daty sprzedaży, lecz wydatkowanie przychodu na ten cel. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego , wynika że w dniu 20.01.2006 r. Strona uzyskała przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego , a następnie przychód ten wydatkowała na cele mieszkaniowe , czego wyrazem jest zawarcie umowy przedwstępnej i dokonanie zapłaty na łączną kwotę uzyskaną ze sprzedaży.

Wobec powyższego sam fakt wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe na podstawie umowy przedwstępnej , nie wystarcza do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Umowa przedwstępna sprzedaży nie zawiera skutków na gruncie prawnopodatkowym, pozostając jedynie przyrzeczeniem zawarcia umowy przenoszącej własność .

W przypadku przedstawionego stanu faktycznego tylko ostateczna umowa przenosząca własność , zawarta w formie aktu notarialnego , potwierdza wydatkowanie środków na cel wskazany w art. 21 ust 1 pkt 32 lit.a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ż powyższego wynika , iż umowa przedwstępna oraz faktury VAT nie są wystarczającymi dokumentami do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w wymienionym wyżej przepisie.

Przedstawiona interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika