czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawa lokalu mieszkalnego wraz z ułamkową (...)

czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawa lokalu mieszkalnego wraz z ułamkową częścią gruntu

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ust. 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, z tytułu czynności cywilnoprawnych i sprzedaje lokal mieszkalny w budynku wybudowanym w 1961 roku będącym własnością gminy na rzecz dotychczasowego użytkownika niniejszego lokalu wraz z ułamkową częścią gruntu. Przedmiotowy lokal jest częścią obiektu budownictwa mieszkaniowego PKOB 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe. Lokal ten był uprzednio zasiedlony przez najemcę tego lokalu, jak też był i jest przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Porady prawne

Jednocześnie we wniosku podatnik zawarł własne stanowisko w sprawie, a mianowicie :

Sprzedaż lokalu wraz z ułamkową częścią gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów w tym zakresie - organ podatkowy uznał, że w opisanej sytuacji mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm. ) :

- art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem , podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- art. 2 pkt 6 wym. ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty;

- art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu;

- art. 43 ust. 1 pkt 10 wym. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe;

- § 8 ust. 1 pkt 12 w/w rozporządzenia, zgodnie z którym zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem transakcji jest lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym będącym własnością gminy na rzecz dotychczasowego użytkownika niniejszego lokalu wraz z ułamkową częścią gruntu. Przedmiotowy lokal był zasiedlony i jednocześnie jest przeznaczony na cele mieszkalne.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem , podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Tak więc co do zasady zbycie lokalu mieszkalnego jako części budynku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjątek od powyższych zasad stanowią uregulowania zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 wym. ustawy, w myśl którego zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego w części przeznaczonej wyłącznie na cele mieszkaniowe pod warunkiem, że nie będą zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy.

Z powyższych unormowań wynika, iż ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części przeznaczonych na cele mieszkaniowe i nie zasiedlonych po raz pierwszy.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż lokal mieszkalny będący przedmiotem dostawy przeznaczony jest na cele mieszkaniowe i był uprzednio zasiedlony. Tak więc dostawa ta korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w myśl postanowień art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z kolei w oparciu o § 8 ust. 1 pkt 12 w/w rozporządzenia, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Zatem w świetle powołanych przepisów dostawa lokalu mieszkalnego wraz ułamkową częścią gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku - że dostawa lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wraz z ułamkową częścią gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - jest prawidłowe, ale na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, a nie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, jak wskazał podatnik.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Gminę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika