czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odszkodowanie należne podatnikowi za przejęcie (...)

czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odszkodowanie należne podatnikowi za przejęcie przez Gminę działek pod drogi

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

W dniu 27 listopada 1995r. podatnik nabył od Gminy prawo użytkowania wieczystego na 99 lat m.in. działki nr 13 o pow. 1,56 ha położonej w obrębie Gminy wraz z przeniesieniem własności znajdującej się na tej działce budynków.

Nabycie nastąpiło bez pierwszej opłaty w odniesieniu do gruntu oraz nieodpłatnie w odniesieniu do budynków, w trybie art. 2 c ustawy z dnia 29 września 1990r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości ( Dz. U. Nr 79, poz. 464 z późn. zm. ). Na skutek zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy nastąpiła m.in. zmiana przeznaczenia terenu na usługi produkcyjne i usługi podstawowe oznaczone symbolem U2. Dotknęło to także zmiany sposobu zagospodarowania znajdującego się na terenie działki nr 13 terenu bazy magazynowej Spółdzielni poprzez podzielenie jej na 24 działki w tym 10 działek niezabudowanych na budownictwo mieszkaniowe, a 2 działki, tj. działka nr 13/1 o pow. 407 m 2 i działka 13/5 o pow. 1977 m 2 z przeznaczeniem na drogi. Proces podziału nieruchomości został zamknięty decyzją Wójta Gminy z dnia 14.09.2006r. zatwierdzającą projekt podziału. W przedmiotowej decyzji o zatwierdzeniu podziału znajduje się stwierdzenie, że działki stanowiące drogi przechodzą z mocy prawa na własność Gminy z dniem uprawomocnienia się decyzji o podziale, co nastąpiło 13.10.2006r. Zatem z tym dniem wygasło prawo wieczystego użytkowania w/w działek. Przejście własności działek przeznaczonych pod drogi na rzecz Gminy jest zgodne z treścią art. 98 ust. 1 w/w ustawy o gospodarce nieruchomościami. Natomiast art. 98 ust. 3 wym. ustawy normuje sposób ustalania odszkodowania.

Porady prawne

Jednocześnie we wniosku podatnik zawarł własne stanowisko w sprawie, a mianowicie :

Zdaniem podatnika wygaszenie z mocy ustawy prawa użytkowania wieczystego działek przeznaczonych pod drogi nie powinno rodzić obowiązku naliczenia od otrzymanego odszkodowania podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów w tym zakresie - organ podatkowy uznał, iż otrzymanie odszkodowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ).

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymał odszkodowanie za przejęcie przez Gminę z mocy prawa na własność prawa użytkowania wieczystego w/w działek. Ponieważ w tym przypadku chodzi o użytkowanie wieczyste nieruchomości, oraz o pozbawienie tego prawa w związku z wydaną decyzją administracyjną, nie zachodzą w ogóle przesłanki do uznania opisanych czynności za dostawę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem , podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 w/w ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Z kolei stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również :

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się do dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Definicja świadczenia usług jest wykazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej, zgodnie z ogólnym założeniem, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów. Naliczana przez Gminę kwota odszkodowania za pozbawienie podatnika prawa użytkowania wieczystego gruntu, prawo to bowiem wygasło z chwilą uprawomocnienia się decyzji administracyjnej zatwierdzającej podział gruntu, nie jest wynikiem świadczonej przez podatnika usługi czy też dokonywanej dostawy towarów. Gmina obowiązana jest do zapłaty odszkodowania i nie otrzymuje w zamian świadczenia przynoszącego jej krzyść. Podatnik natomiast nie jest zobowiązany do wykonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności na rzecz Gminy z tego tytułu. Zatem pobranie kwot odszkodowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, w świetle powołanych przepisów organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku - że uzyskane odszkodowanie za przejęcie przez Gminę z mocy prawa działek przeznaczonych pod drogi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika