Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz Gminy właściciela nieruchomości?

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

W dniu 27 listopada 1995r. podatnik nabył od Gminy prawo użytkowania wieczystego na okres 99 lat m.in. działki nr 65/1 położonej w XYZ. Prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej działki nabyte zostało na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego. Następnie powstałą w wyniku podziału działkę nr 66/5 o pow. 219 m 2 postanowiono nieodpłatnie przekazać na rzecz Gminy w drodze czynności notarialnej. Podstawą tej czynności jest wniosek Gminy podyktowany potrzebą umożliwienia Ochotniczej Straży Pożarnej w XYZ dostępu do boiska niezbędnego do przeprowadzania ćwiczeń pożarniczych. Czynność ta będzie dokonana w trybie art. 33 ust. 1 w/w ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc będzie miała postać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego w odniesieniu do wydzielonej działki i wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego.

Porady prawne

Nabycie przez podatnika prawa użytkowania wieczystego gruntu przed dniem 1 maja 2004r. nie uprawniało podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Jednocześnie we wniosku podatnik zawarł własne stanowisko w sprawie, a mianowicie :

Zdaniem podatnika nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej działki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów w tym zakresie - organ podatkowy uznał, iż nieodpłatne przekazanie prawa wieczystego użytkowania gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ).

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż podatnik dokona nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej niezabudowanej działki. Prawo użytkowania wieczystego w/w działki nabyte zostało przez podatnika w dniu 27 listopada 1995r. Z tytułu nabycia przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego działki nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty podatku naliczonego związanego z tym nabyciem.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem , podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie natomiast do art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego gruntów nie mieści się zatem w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w w/w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowe przekazanie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi, w świetle regulacji art. 8 ust. 1 ustawy, świadczenie usług.

Stosownie bowiem do art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również :

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się do dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 8 ust. 2 przywołanej ustawy, jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

W świetle powyższego, w sytuacji gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu ( przed 1 maja 2004r. przedmiotowe prawo nie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług ), nieodpłatne przekazanie tego prawa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, w świetle powołanych przepisów organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku - że nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy prawa użytkowania wieczystego działki umożliwiającej bezpośredni dostęp do boiska nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika