Czy w związku z całkowitym przeniesieniem centrum interesów życiowych z Polski do Austrii oraz wyjazdem (...)

Czy w związku z całkowitym przeniesieniem centrum interesów życiowych z Polski do Austrii oraz wyjazdem z Polski podlega podatnik ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce?

Wnioskiem złożonym dnia wystąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny:Od 1 czerwca 2005r. jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w X w Wiedniu. Wcześniej pracowała Pani w Polsce w W. W związku z zatrudnieniem w Austrii, wynajęła Pani mieszkanie i zgodnie z prawem austriackim zameldowała się w Wiedniu. Od tego czasu centrum Pani interesów życiowych przeniosło się całkowicie do Wiednia. Nadmienia Pani, iż stałe miejsce zameldowania pozostało w W i jako właściciel wynajmuje Pani swoje mieszkanie od 1 lipca 2005r. na podstawie umowy najmu z dnia 01.07.2005r. oraz odprowadza zryczałtowany podatek dochodowy. Ponadto twierdzi Pani, że w 2006r. osiąga tylko dochody w Austrii oraz posiada certyfikat rezydencji podatkowej w Austrii wydany przez Urząd Finansowy w Wiedniu.

Porady prawne

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli posiadają ograniczony obowiązek podatkowy.Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że kluczowe znaczenie dla stwierdzenia, że dana osoba podlega ograniczonemu lub nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a jej dochody są opodatkowane według określonych zasad ma ustalenie miejsca zamieszkania podatnika. Pojęcie miejsca zamieszkania osoby fizycznej nie ma swej legalnej definicji w przepisach polskiego prawa podatkowego. Definicja miejsca zamieszkania znajduje się w art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z ww. przepisem miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Przy ocenie miejsca zamieszkania należy brać pod uwagę okoliczności obiektywne, takie jak miejsce faktycznego osiedlenia się, centrum interesów rodzinnych, zawodowych, majątkowych oraz elementy subiektywne, czyli zamiar stałego pobytu. O zamiarze stałego pobytu nie świadczy jednak wola podatnika (jego deklaracja) lecz wola dająca się określić na podstawie obiektywnych, możliwych do stwierdzenia okoliczności, gdyż to właśnie one mogą obrazować, jaki jest faktyczny zamiar tej osoby w odniesieniu do pobytu. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku od czerwca 2005r. przeniosła Pani centrum swoich interesów życiowych do Austrii, natomiast swoje mieszkanie położone w Warszawie wynajęła Pani, co potwierdza załączona umowa najmu z dnia 01.07.2005r. Jeżeli zatem źródłem przychodów nierezydenta jest najem nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a z regulacji zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...) z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, to otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze podlegają opodatkowaniu w Polsce.

W związku z powyższym, iż wynajmowana nieruchomość jest położona na terenie województwa mazowieckiego - właściwym organem podatkowym w sprawie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście. Wobec powyższego stanowisko wyrażone we wniosku należy uznać za prawidłowe.Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego w dniu wydania postanowienia. Postanowienie powyższe nie wiąże Pani jako strony, wiąże natomiast właściwe dla podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jego uchylenia lub zmiany w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika