Czy przy amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska parkingowego ma zastosowanie (...)

Czy przy amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska parkingowego ma zastosowanie art. 22 ust. 1 pkt 2 oraz art. 22m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie między innymi wskazane jest, że dla spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego odpisów samortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%?

Użytkuje Pan stanowisko parkingowe nr 123 w wielostanowiskowym garażu pod budynkiem przy ul. A w Warszawie na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska parkingowego, które nabył Pan na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego w B z dnia sygn. akt ? o stwierdzenie nabycia spadku. Zwraca się Pan więc z prośbą o wyjaśnienie jaką stawkę amortyzacyjną należy przyjąć na potrzeby rozliczenia kosztów najmu na zasadach ogólnych, w przypadku amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska parkingowego. W Pana opinii dla spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%.Uważa Pan, że aby poprawnie zinterpretować art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy określić czego dotyczy spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Ustawodawca nie zawarł definicji spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy w tym przypadku posiłkować się innymi przepisami prawnymi, w których to definicja ta jest rozwinięta, tj. ustawą ? Prawo spółdzielcze (Dz. U. 95.54.288).

Porady prawne

W świetle art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością ? o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Zgodnie z art. 22c pkt 2 ww. ustawy amortyzacji nie podlegają lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (grupa 1, podgrupa 12, rodzaj 121) - ?lokale niemieszkalne, spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego?rodzaj ten obejmuje wydzielone trwałymi ścianami w obrębie budynku izby lub zespoły izb nie przeznaczone na stały pobyt ludzi np. pomieszczenia biurowe oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego.A zatem miejsce parkingowe mieści się w pojęciu ?lokal niemieszkalny?. Według Wykazu Rocznych Stawek Amortyzacyjnych stanowiących załącznik Nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych roczna stawka amortyzacyjna dla lokali niemieszkalnych wynosi 2,5%.

Wobec powyższego stanowisko wyrażone we wniosku należy uznać za prawidłowe.Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego w dniu wydania postanowienia. Postanowienie powyższe nie wiąże Pana jako strony, wiąże natomiast właściwe dla podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jego uchylenia lub zmiany w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika