Czy w związku z wejściem w życie dnia 21 października 2005r. nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (...)

Czy w związku z wejściem w życie dnia 21 października 2005r. nowelizacji ustawy o transporcie drogowym w sytuacji opisanej we wniosku, w związku ze świadczeniem usług transportu pasażerskiego pozostałego (PKWiU 60.23) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ma Pan obowiązek dalszego posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania obrotu?

Zgodnie z art. 14a §1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a §4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Porady prawne

W przedmiotowym wniosku podał Pan informację, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu pasażerskiego pozostałego sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 60.23. Wymienione usługi świadczy Pan na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Świadczone przez Pana usługi nie zaliczają się natomiast do usług w zakresie przewozów pasażerskich z wykorzystaniem ludzkiej lub zwierzęcej siły pociągowej o symbolu PKWiU 60.23.13. W swoim pojeździe posiada Pan zamontowane urzędzenie rejestrujące, które zostało zafiskalizowane. W związku z wejściem w życie dnia 21 października 2005r. nowelizacji ustawy o transporcie drogowym zwrócił się Pan z zapytaniem czy w sytuacji opisanej we wniosku ma Pan obowiązek dalszego posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania obrotu.

W piśmie z dnia 15.12.2005r. przedstawił Pan własne stanowisko, zgodnie z którym ma Pan obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od powyższej zasady mogą wystąpić wyjątki. Na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 3 minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Na podstawie cytowanego przepisu wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706, z późn. zm.), w którym wymieniono czynności czasowo (pierwotnie do 31 grudnia 2005r., po ostatniej zmianie rozporządzenia okres wydłużono do 31 marca 2006r. ) zwolnione z obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kas rejestrujących (załącznik do rozporządzenia). Wśród wymienionych czynności znajdują się m.in. usługi w zakresie przewozów pasażerskich z wykorzystaniem ludzkiej lub zwierzęcej siły pociągowej o symboli PKWiU 60.23.13. Ponieważ świadczone przez Pana usług transportu pasażerskiego nie mieszczą się w tym grupowaniu PKWiU, należy uznać, że nie ma do nich zastosowania przedmiotowe zwolnienie. Oznacza to, że podatnik wykonujący usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 60.23., ale nie zaliczane do usług w zakresie przewozów pasażerskich z wykorzystaniem ludzkiej lub zwierzęcej siły pociągowej (PKWiU 60.23.13) ma obowiązek rejestrowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Należy zatem rozważyć, czy ma Pan prawo korzystania z drugiego rodzaju zwolnienia - zwolnienia podmiotowego, którego kryterium jest wysokość uzyskanych obrotów. Zgodnie z §3 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia do 31 grudnia 2005r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000,00 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7. Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 242, poz. 2043) wydłużono okres obowiązywania tego zwolnienia do 31 marca 2006r. Zwolnienie podmiotowe może mieć zastosowanie tylko w przypadku, gdy nie zachodzą okoliczności określone w §4 pkt 2 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w §2 oraz §3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia (tj. przewozów rozkładowych pasażerskich o symbolach PKWiU 60.21.2 i 60.21.42).

Jak wynika z treści wniosku użytkuje Pan już w swoim pojeździe kasę rejestrującą. Skoro w Pana przypadku już wcześniej powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej, w zaistniałej sytuacji nie może mieć zastosowania zwolnienie podmiotowe.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż nie spełnia Pan warunków uprawniających do korzystania ze zwolnień wymienionych w przedmiotowym rozporządzeniu, w związku z czym osiągane przez Pana obroty i kwoty podatku należnego z tytułu usług transportu pasażerskiego pozostałego świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podlegają obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Na marginesie należy dodać, że powoływana we wniosku nowelizacja ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.) nie ma wpływu na kwestię ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących. Wątpliwości budzi prawdopodobnie dodany przepis art. 18 ust. 5, zgodnie z którym przy wykonywaniu przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą zabrania się:a) umieszczania i używania w pojeździe taksometru,b) umieszczania na pojeździe oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy,c) umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych'.

Należy podkreślić, że przepisy prawa podatkowego odnoszą się do używania taksometru jedynie w związku z używaniem kasy rejestrującej o zastosowaniu specjalnym przeznaczonej do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami. Skoro, jak twierdzi Pan, usługi wykonywane przez Pana nie zaliczają się usług przewozu osób i ładunków taksówkami używana przez Pana kasa nie musi spełniać szczególnych warunków technicznych, o których mowa w §3 ust. 2, §4 ust. 4 i 5, §5 ust. 2 i 7 oraz §7 ust. 2 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.).

Przedstawione powyżej stanowisko tutejszego organu w kwestii obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej zgodne jest z Pana stanowiskiem wyrażonym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika