Czy miejscem świadczenia usług w zakresie rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU 74.5), (...)

Czy miejscem świadczenia usług w zakresie rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU 74.5), nabywanych przez Spółkę od zagranicznego podmiotu, jest terytorium Polski?

Działając na podstawie art. 14a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 25.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dotyczący miejsca świadczenia usług w zakresie rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU 74.5), nabywanych przez Spółkę od zagranicznego podmiotu, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście

p o s t a n a w i a

Porady prawne

uznać przedstawione we wniosku stanowisko Spółki za prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku (uzupełnionym pismem z dnia 21.07.2006 r.) Spółka podała, że zawarła umowę współpracy ze spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zarejestrowaną w rejestrze prowadzonym dla Anglii i Walii. W umowie wprowadzono następujące definicje:
Klient - osoba, firma, spółka, dla której Konsultant poszukuje Kandydatów,
Kandydat - osoba poszukiwana, przedstawiona przez Konsultanta,
Kontrakt - umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa o pracę lub jakakolwiek inna umowa zawarta między Klientem a Kandydatem, na podstawie której Kandydat będzie dokonywał jakichkolwiek czynności na rzecz Klienta za wynagrodzeniem,
Odpowiedni Kandydat - Kandydat, z którym Klient zawarł Kontrakt.
Wnioskodawca został określony w umowie jako 'Klient', spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii - jako 'Konsultant'. Zobowiązania Konsultanta określono w umowie następująco:
1. Konsultant doradza i pośredniczy w procesie poszukiwań i selekcji Kandydatów.
2. Konsultant zobowiązuje się do poszukiwania Kandydata, którego kwalifikacje są najbardziej odpowiednie dla potrzeb Klienta oraz do pośredniczenia przy zawarciu Kontraktu z odpowiednim Kandydatem.
3. Konsultant zobowiązuje się do wszystkich prac związanych z rekrutacją mających na celu sprawdzenie prawdziwości życiorysów oraz wszystkich dokumentów dostarczanych Klientowi.
4. Konsultant zobowiązuje się do zachowania poufności i nie ujawniania informacji związanych z Klientem i działaniami prowadzonymi przez Konsultanta na rzecz Klienta osobom postronnym z wyjątkiem tych, które są konieczne i zmierzają bezpośrednio do wyszukiwania Kandydata.
Za w/w usługi spółce z siedzibą w Wielkiej Brytanii przysługuje wynagrodzenie prowizyjne na podstawie wystawionej faktury. Faktura nie zawiera podatku naliczonego VAT.
Usługi opisane we wniosku sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 74.5 - Usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy miejscem świadczenia usług opisanych we wniosku, nabywanych od zagranicznego podmiotu, jest terytorium Polski.

Zdaniem Spółki odpowiedź na powyższe pytanie powinna być twierdząca, ponieważ przedmiotowe usługi mieszczą się wśród usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym Spółka jest zobowiązana do rozliczenia podatku należnego VAT z tytułu importu usług zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Miejsce świadczenia usług określają przepisy art. 27 i 28 ust. 1 - 8 ustawy o podatku od towarów i usług, a także przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 28 ust. 9 ustawy, tj. § 4b i 4c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), przy czym zastosowanie poszczególnych przepisów zależy od rodzaju usług, a także od charakteru usługobiorcy i świadczącego usługę.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku usług dostarczania (oddelegowania) personelu świadczonych na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (tj. poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 5 ustawy), lub
2) podatników (tj. podmiotów wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy) mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty Europejskiej, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę,
miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę
, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Cytowany wyżej przepis znajduje zastosowanie także w przedmiotowej sprawie, tj. w odniesieniu do usług polegających na rekrutacji pracowników i pozyskiwaniu personelu, mieszczących się w grupowaniu 74.5 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, świadczonych na rzecz podatnika posiadającego siedzibę w innym kraju Wspólnoty Europejskiej niż kraj usługodawcy. Wątpliwości może budzić fakt, iż ustawodawca w cytowanym przepisie nie posłużył się klasyfikacją statystyczną. W art. 27 ust. 4 pkt 5 wymieniono usługi dostarczania (oddelegowania) personelu, podczas gdy w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) nie występuje grupowanie o takiej nazwie. Jednak zdaniem tut. organu podatkowego usługi rekrutacji i pozyskiwania personelu mieszczą się wśród usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt. 5 ustawy. Dostarczanie personelu może bowiem polegać na wyszukiwaniu odpowiednich kandydatów, sprawdzaniu ich kwalifikacji oraz weryfikowaniu informacji podanych w zgłoszeniu, a także przedstawianiu stosownych propozycji personalnych kontrahentowi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.

17 ust. 1 pkt 4. Stosownie do treści powołanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Według art. 17 ust. 3 ustawy w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Z analizy powołanych wyżej przepisów ustawy wnika, że miejscem świadczenia usług w zakresie rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu jest miejsce, gdzie nabywca usługi (Wnioskodawca) posiada siedzibę tj. Polska. Z tego tytułu ciąży na Wnioskodawcy obowiązek opodatkowania przedmiotowej transakcji.

Wyrażone powyżej stanowisko tutejszego organu zgodne jest z przedstawionym w przedmiotowym wniosku stanowiskiem Spółki. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 25.05.2006r.


Referencje

IPPP1-443-314/07-2/IZ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika