Czy należy uwzględnić przy ustallaniu proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2 odsetki od udzielonych (...)

Czy należy uwzględnić przy ustallaniu proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2 odsetki od udzielonych na zasadzie wyjątku pożyczek?

Działając na podstawie art. 14a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 30.05.2006r. (wpływ do tutejszego urzędu 01.06.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dotyczący uwzględnienia przy ustalaniu proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2 odsetek od udzielonych na zasadzie wyjątku pożyczek Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście


p o s t a n a w i a


uznać przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku jednostka podała, że prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 67.11.1. (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD-6711Z Zarządzanie Rynkiem finansowym) oraz, że przedmiotem działalności spółki jest :

  • wprowadzenie do obrotu towarów poprzez transakcje terminowe;
  • organizowanie sesji giełdowych oraz zabezpieczenie warunków do prowadzenia działalności handlowej i pośrednictwa
  • tworzenie warunków organizacyjnych i technicznych niezbędnych do prowadzenia działalności handlowej i pośrednictwa
  • wynajem własnych lub dzierżawionych nieruchomości
  • tworzenie i udostępnianie bazy danych podmiotom prowadzącym działalność na Giełdzie:
  • badanie rynku ,zwyczajów konsumentów oraz tworzenie i wprowadzenie informacji o rynkach giełdowych
  • dystrybucja i doręczenie prospektów i próbek reklamowych,prowadzenie działalności reklamowej:
  • organizowanie wystaw,szkoleń,kursów konferencji i seminariów
  • udzielania licencji giełdowych dla domów składowych.

Jak wynika z wniosku w 2005r. Spółka udzieliła na zasadzie wyjątku 2 akcjonariuszom pożyczek. Zgodnie z postanowieniami umowy po zakończonym kwartale naliczane są odsetki oraz jest wystawiana faktura VAT ze stawką zw. Dla jednostki jest to inwestycja posiadanegokapitału. Spółka oświadczyła ponadto,że dotychczas wolne środki inwestowane były na lokatach bankowych lub w papierach wartościowych. Na prośbę akcjonariuszy spółka udzieliła 2 pożyczek,które przynoszą zyski porównywalne z tymi,które uzyskanoby gdyby pieniądze zostały ulokowane w banku.
Jak podaje Wnioskodawca w/w czynności (udzielanie pożyczek) nie jest dla jednostki podstawową działalnością występuje sporadycznie i prawdopodobnie nie będzie występować w następnych latach.

W związku z tym przy ustaleniu proporcji wyłączono zafakturowane odsetki od pożyczki ze sprzedaży zw. Spółka zwróciła się do tutejszego organu o potwierdzenie, iż przedstawiony we wniosku sposób obliczenia proporcji z wyłączeniem ze sprzedaży zwolnionej odsetek naliczonych od udzielonych pożyczek jest właściwy. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki takie postępowanie jest prawidłowe.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Wnioskodawcę problemu, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 90 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. 2004 Nr.54 poz 535 z późn. zm) o podatku od towarów i usług,w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności,w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje,podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami,w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot,o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego,którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,z zastrzeżeniem ust 10 (art. 90 ust. 2 ww ustawy).

Proporcję,o której mowa w ww ust. 2 art. 90 ustawy,ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności,w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. (art. 90 ust. 3).Proporcja ta jest określana procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy,w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tą zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4). Do obrotu, o którym mowa w ww ust 3 art. 90 ustawy, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr. 4 do ustawy w poz. 3,w zakresie w jakim czynności te dokonywane są sporadycznie. (art. 90 ust 6). W poz. nr. 3 załącznika nr. 4 wymienione są usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem :
1)działalności lombardów,z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
2)usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej
3)usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10.-00.20),
4)usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30),z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
5)usług ściągania długów oraz faktoringu,
6)usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach , obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych , z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt. 12 ustawy,
7) usług zarządzania akcjami,udziałami w spółkach lub związkach,obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych,z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust 1 pkt. 12 ustawy
8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności
9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika,że podstawową działalnością podatnika jest zarządzanie rynkiem finansowym sklasyfikowane przez podatnika w grupowaniu PKWiU 67.

11.1. W ramach prowadzonej działalności podstawowej jednostka dokonuje czynności opodatkowanych oraz zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W 2005r. spółka na zasadzie wyjątku udzieliła dwóm akcjonariuszom pożyczek,od których raz na kwartał (zgodnie z umową ) naliczane są odsetki. Jednostka po zakończonym kwartale wystawia pożyczkobiorcom fakturę VAT ze stawką zwolnione. Zdaniem wnioskodawcy odsetek tych nie należy wliczać do proporcji,o której mowa w art. 90 ust 2 ponieważ pożyczki zostały udzielone sporadycznie. Jak wynika z wyżej powołanego art. 90 ust 6 ustawy usług wymienionych w poz. 3 załącznika nr. 4 ww ustawy nie wlicza się do ustalenia proporcji,o której mowa w art. 90 ust. 3 o ile czynności te dokonywane są sporadycznie. Jednak ani ustawa o podatku od towarów i usług ani VI Dyrektywa nie daje wskazówek co do tego,jak należy definiować pojęcie ,,sporadyczne'.Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego sporadyczny to ,,zjawiający się ,występujący od czasu do czasu ,nieregularnie rzadko trafiający się,przypadkowy'.Sporadyczność implikuje występowanie danych zdarzeń w sposób nieregularny ale nie wyklucza ich powtarzalności. O nieuwzględnieniu czynności przy wyliczaniu ww proporcji,do której przyjmuje się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności,w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego,oraz czynności w związku z którymi takie odliczenie nie przysługuje decyduje nieregularny i przypadkowy charakter. Zdaniem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście udzielenie przez Wnioskodawcę pożyczek od których naliczane są odsetki (na które to jednostka wystawia fakturę VAT zw.) w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać jako czynności sporadyczne i na podstawie ww art. 90 ust 6 wyłączyć przy wyliczaniu proporcji sprzedaży.

Przedstawione przez podatnika stanowisko, zgodnie z którym przy wyliczaniu proporcji,o której mowa w art. 90 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług należy pominąć na podstawie ust.6 tego art czynności sporadyczne za jakie należy niewątpliwie uznać udzielone przez podatnika dwie pożyczki na rzecz dwóch akcjonariuszy jest zgodne ze stanowiskiem tutejszego organu w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji, uznając stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika